آغاز پیاده‌­سازی طرح توسعه زیست­‌بوم «نوآوری شرکتی» در 20 شرکت بزرگ ایران

با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف پروژه توسعه زیست بوم نوآوری شرکتی در ۲۰ شرکت منتخب بزرگ کشور با هدف رقابت‌پذیری و نوآوری در صنایع بزرگ و تسریع در رشد زیست‌بوم شرکتی و به‌منظور ساماندهی و حمایت از نهادهای مستعد آغاز شد.
 
با عنایت به ضرورت تقویت و توسعه زیست ­بوم نوآوری کشور و به منظور ساماندهی و حمایت هدفمند از نهادهای مستعد در شکل­‌گیری و توسعه کسب وکارهای فناور، نوآور و دانش‌بنیان، پروژه توسعه زیست بوم نوآوری شرکتی در 20 شرکت منتخب بزرگ به همت دفتر توسعه زیرساخت­‌های زیست­‌بوم نوآوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف اجرا می­‌شود.

این طرح با هدف افزایش رقابت‌پذیری و نوآوری در صنایع بزرگ و تسریع در رشد زیست‌بوم شرکتی، توسعه و ارتقاء زیست‌بوم نوآوری در شرکت‌های بزرگ در کشور اجرا خواهد شد.

با بهره‌گیری از مفهوم «نوآوری باز» و ارائه برنامه‌های حمایت شخصی‌سازی برای شرکت‌های منتخب، این طرح به تسهیل رشد اقتصاد دانش‌بنیان، ایجاد الگوهای موفق در حمایت‌های این حوزه و بهره‌برداری از مزیت‌های رقابتی بازار می‌پردازد.

در این طرح با تمرکز بر زیست‌بوم شرکتی مجموعه های بزرگ، ظرفیت­‌ها و  قوانین مرتبط به ویژه قانون جهش تولید دانش‌بنیان برای هریک از شرکت‌های هدف، استخراج و با در نظر گرفتن رویکرد توسعه نوآوری به شرکت پیشنهاد می­‌شود.

از دستاوردهای این طرح می­‌توان به ایجاد زیست‌بومی جهت خلق فرصت‌های جدید، شکوفایی نوآوری و رسوخ  فناوری در صنعت با بهره گیری از ظرفیت شرکت­‌های دانش بنیان و فناور اشاره کرد.