با گذر زمان و فراگیر شدن موضوع کارآفرینی در دهه‌‌های اخیر، کسب‌وکار‌های بسیاری در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته‌اند. تا جایی که صدها شرکت توسط دانش‌آموختگان جوان، نخبه و با پشتکار این دانشگاه ایجاد شده و ارزش‌آفرینی و اشتغال‌زایی بسیاری به همراه داشته است.
با تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۵، مهم‌ترین برنامه‌ این مجموعه هویت‌بخشی و توسعه زیست‌بوم شکل گرفته در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف، تحت عنوان «ناحیه نوآوری شریف» قرار داده شد که موجب شتاب‌بخشی به روند شکل‌گیری و رشد کمی و کیفی شرکت‌های نوآور در این ناحیه شده است. ناحیه نوآوری شریف به مساحت ۲۵۰ هکتار در میان خیابان آزادی و سه بزرگراه شهید جناح، شیخ فضل الله نوری و یادگار امام واقع شده است و هم‌اکنون بیش از 600 شـرکت، 21 شــتابدهنده، 12 صندوق و شرکت سرمایه‌گذاری و 12 مرکز نوآوری در آن مستقر هستند.
با هدف توسعه راهبردی این ناحیه، مطالعه‌ جامعی بر ۲۱ ناحیه نوآوری در سطح جهان انجام شده که بر اساس آن اقدامات توسعه‌ای لازم و نقش بازیگران مختلف ناحیه نوآوری شریف مشخص گردیده است. یکی از مهمترین راهبردها، توسعه‌ ناحیه نوآوری شریف با محوریت بخش خصوصی و بدون مشارکت مستقیم نهاد‌های دولتی است. بر همین مبنا، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در نظر دارد با ایفای نقش تسهیلگری خود و ایجاد تعاملی سازنده بین بدنه‌ علمی دانشگاه صنعتی شریف، بازیگران زیست‌بوم نوآوری و بخش خصوصی توانمند، زمینه را برای بروز استعدادها و شایستگی‌های دانشگاهیان، نخبگان و کارآفرینان در ناحیه نوآوری شریف فراهم نماید و یک الگوی ملی را در زمینه‌ توسعه‌ پایدار و ارزش‌آفرینی ارائه دهد.

0
شرکت‌های فناور
0
مردم ساکن در ناحیه
0
وضعیت اشتغال

ناحیه نوآوری شریف، یک زیست‌بوم نوآوری مبتنی بر یک مکان جغرافیایی است. زیست‌بوم نوآوری به مجموعه‌ای از بازیگران اطلاق می‌شود که در مسیر شکل‌گیری کسب‌وکارها (از لحظه خلق ایده جدید تا ایجاد و رشد کسب‌وکار) دخیل هستند و برای «خلق ارزش مشترک» متناسب با مأموریت، توانمندی یا شایستگی محوری خود به ایفای نقش می‌پردازند.
امروزه زیست‌بوم ناحیه نوآوری شریف شاهد حضور انواع بازیگران یک زیست‌بوم نوآوری بوده است که اکثریت آنها توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شوند. نقش‌های منحصر به فرد هر یک از بازیگران و هم‌افزایی و روابط متقابل میان آنها موجب ایجاد فضایی پویا و مستعد برای شکوفایی کسب‌وکارهای نوآور در این منطقه شده است.
پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با همکاری دنیای اقتصاد ویژه‌نامه‌ای را با محوریت «ناحیه نوآوری شریف» تهیه و منتشر کرده است.
در این ویژه‌نامه به «روند شکل‌گیری نواحی نوآوری در ایران و جهان، معرفی پارک علم و فناوری شریف، بررسی اثر اقتصادی نواحی نوآوری و مصاحبه با بازیگران زیست‌بوم ناحیه نوآوری شریف» پرداخته شده است.

بازیگران ناحیه نوآوری شریف

هاب نوآوری
 1. ایستگاه نوآوری شریف
 2. کارخانه نوآوری بایوتکس
فضای کار اشتراکی
 1. فضای کار اشتراکی باکس 

 2. فضای کار اشتراکی باشگاه شریف

مجتمع‌های فناوری
 1.  برج فناوری طرشت
 2. برج فناوری بنتک
 3. مجتمع فناوری مترو شریف
 4. مجتمع فناوری شهید قاسمی
 5. مجتمع فناوری صادقی
 6. مجتمع فناوری پارس
 7. مجتمع فناوری دانش
 8. مجتمع فناوری المهدی
 9. مجتمع فناوری مهرنگار
 10. مجتمع نوآوری شهید ستاری
فضای کارگاهی و آزمایشگاهی
 1. فضای کارگاهی پارک علم و فناوری شریف (۱۵۰ مترمربع)
 2. کلین روم توانا (کلاس A و B و C و D)
 3. کلین روم بایوتکس (کلاس B)
 4. فب لب باکس (در حال تاسیس)
مراکز نوآوری
 1. مرکز نوآوری و فناوری آما
 2. مرکز نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICTIC)
 3. مرکز نوآوری همراه اول (MCI-Lab) 
 4. مرکز نوآوری رسانه‌های صوت و تصویر (AVMIC)
 5. مرکز نوآوری فینوداد
 6. مرکز نوآوری رسانا
 7. مرکز نوآوری فضای نو
 8. مرکز نوآوری ایرانسل
 9. مرکز نوآوری تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران
 10. مرکز نوآوری دیتال
 11. مرکز نوآوری جهاد دانشگاهی دانشگاه شریف
 12. مرکز نوآوری شروع