شرکت‌های فناور، قلب زیست‌بوم ناحیه نوآوری شریف هستند که طی 20 سال در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف به صورت خودجوش استقرار یافته‌اند و به مرور زمان تعداد این شرکت‌ها گسترش یافت.

این شرکت‌ها در حوزه‌های متعدد و با فناوری‌های گوناگون مشغول به فعالیت هستند که در این راستا موجب شکل‌گیری طیف‌های متنوعی از شرکت‌ها در ناحیه نوآوری شریف شده است.

براساس پایشی که در اواخر سال 1399 و اوایل سال 1400 از شرکت‌های نوآور فعال در ناحیه نوآوری شریف صورت گرفت، می‌توان به نمودار زیر اشاره کرد که این شرکت‌ها معمولا در حوزه‌هایی به شرح ذیل فعالیت دارند و حجم وتنوع هر دسته مشخص شده است.

نکته حائز اهمیت آن است که از بین 600 شرکت مستقر در ناحیه نوآوری شریف، حدود 150 شرکت در عضویت پارک علم و فناوری شریف هستند. مهمترین مزیت استقرار شرکت‌ها در ناحیه نوآوری شریف، هم‌افزایی و هم‌آفرینی با شرکت‌های همجوار است. حضور در شبکه نوآوری اطراف دانشگاه صنعتی شریف و توسعه ارتباطات فناورانه مهمترین رخداد در ناحیه نوآوری شریف محسوب می‌شود.

 

طبقه‌بندی شرکت‌های مستقر در ناحیه نوآوری شریف براساس مطالعه میدانی سال 1400

علاوه بر این، لیست کامل شرکت‌های فناور مستقر در ناحیه نوآوری شریف در این صفحه قابل مشاهده است. تاکنون اطلاعات حدود 350 شرکت نوآور فعال در ناحیه منتشر شده است.

 اگر کسب‌وکار شما در محدوده ناحیه نوآوری شریف قرار دارد می‌توانید با استفاده از فرم انتهای صفحه اطلاعات مجموعه خود را در این فهرست ثبت یا به‌روزرسانی نمایید.