کاهش کلاهبرداری‌های آنلاین با استفاده از سازو‌کار احراز هویت

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «کیاهوشان آریا» از واحدهای فناور پارک علم و فناوری شریف در گفت‌وگو با خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» اظهار کرد: شرکت با هدف گسترش خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی در تمامی جنبه‌های زندگی و بومی‌سازی دانش روز جهانی در کشور ایجاد شده است، از یک طرف سهولت استفاده از خدمات مالی و اجتماعی برای عموم مردم فراهم شده و تجربه دلپذیر استفاده از خدمات هوشمند را برای آنها به ارمغان آورده است. از طرف دیگر افزایش کارآیی و کاهش هزینه‌ها و در نتیجه سودآوری کسب و کارها را مهیا ساخته و به طور کلی عمده فعالیت این شرکت در زمینه هوش مصنوعی در فیلد پردازش تصویر است. نفیسه‌حاتمی‌خواه افزود: برخی محصولات ما که بعضا در سازمان‌های حاکمیتی، حکومتی و ارگان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی ارائه می‌شود  شامل سرویس هوشمند احراز هویت دیجیتال با استفاده از پارامترهای بایومتریک، تحلیل و پردازش تصاویر دوربین‌های نظارتی در اماکن عمومی، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی و ساختمان‌های مسکونی است، همچنین از موتور جست‌وجوی تصاویر به عنوان یکی دیگر از محصولات شرکت می‌توان نام برد.

سازمان متولی در حوزه هوش مصنوعی وجود ندارد

 وی در ادامه به چالش‌های کسب و کار خود اشاره کرد و گفت: از چالش‌های مطرح در زمینه فعالیت شرکت، نبود سازمان متولی در این زمینه‌ها در راستای اجرای استانداردهای معتبر ملی و بین‌المللی به سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در این زمینه است. شرکت‌های مختلفی در کشور در زمینه‌های پردازش تصویر در حال فعالیت هستند اما متاسفانه به دلیل اینکه سازمان متولی در این حوزه وجود ندارد تشکیل ارگانی متمرکز در جهت استانداردسازی در این زمینه که بتوانند مجوزهای لازم را به این شرکت‌ها ارائه دهند لازم و ضروری است. حاتمی‌خواه یادآور شد: از دیگر چالش‌ها می‌توان به کمبود داده‌های مناسب در این زمینه اشاره کرد، همچنین کمبود متخصص در زمینه هوش مصنوعی از دیگر معضلات مهم به حساب می‌آید. چالش بعدی نبود اعتماد و باورپذیری کامل در سطح سازمان‌های بزرگ و کوچک و شرکت‌های خصوصی و دولتی به زمینه هوش مصنوعی و توانمندی آن در ارائه خدمات در زمینه تسهیل ارائه خدمات به عموم مردم است. در رابطه با تعداد کاربران نیز می‌توان  به استفاده قوه قضائیه از سرویس احراز هویت دیجیتال اشاره کرد و در حال حاضر به عنوان یکی از کارگزاران رسمی قوه قضائیه روزانه تعداد درخواست احراز هویت غیرحضوری قابل توجهی صرفا از طریق این سازمان دریافت می‌کنیم.

 

از داده‌های بومی استفاده می‌کنیم

مدیرعامل «کیاهوشان آریا»  در رابطه با مزیت‌های رقابتی این شرکت خاطرنشان کرد: مزیت رقابتی ما نسبت به سایر رقبای داخلی و خارجی استفاده از داده‌های بومی کشور در جهت آموزش الگوریتم‌های هوش مصنوعی است. در رابطه با دیگر مزیت‌های سرویس‌ها می‌توان به سرویس احراز هویت و خطای مثبت کاذب نزدیک به صفر اشاره کرد. به صورت کلی دو نوع خطا در این سرویس وجود دارد یکی خطای مثبت کاذب و دیگری خطای منفی کاذب است و با استفاده از الگوریتم پیشرفته که در شرکت طراحی و توسعه داده شده توانستیم خطای مثبت کاذب نزدیک صفر را تجربه کنیم.

وی تاکید کرد: ازجمله دیگر مزیت‌ها می‌توان به مقاوم بودن سرویس‌های ما به انواع و اقسام حملات کلاهبرداری که در این زمینه‌ها اتفاق می‌افتد اشاره کرد، به عنوان مثال در سرویس احراز هویت دیجیتال یکی از مواردی که در این سرویس‌ها بسیار حائز اهمیت بوده کلاهبرداری‌ها و حملاتی است که در بستر اینترنت اتفاق می‌افتد و باید با استفاده از الگوریتم پیشرفته که در مجموعه توسعه داده شده است درصد بسیار بالایی از این حملات و کلاهبرداری‌ها را از بین برد. در حال حاضر در دنیا خدمات بسیار زیادی در حوزه فناوری‌های روز دنیا در فیلد هوش مصنوعی برای عموم مردم و شرکت‌های بزرگ وکوچک ارائه می‌شود که ما با تکیه بر تجربه متخصصان هوش مصنوعی مجموعه به دنبال بومی سازی فناوری پیشرفته در کشور هستیم، به طوری که تجربه دلپذیر استفاده از خدمات هوشمند با دقت و سرعت بالا را برای عموم مردم فراهم کنیم.

منبع اصلی خبر