طراحی و تولید ربات هوشمند جداساز مرسولات پستی توسط شرکت دانش‌بنیان عضو پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف

آیین رونمایی از سامانه تجزیه هوشمند انواع مرسولات پستی، طراحی و تولید شده توسط شرکت دانش‌بنیان عضو پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، روز یکشنبه 20 اسفندماه 1402 با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

دکتر عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این خصوص گفت: سیستم‌های جدید پردازش و آماده‌سازی مرسولات پستی از ربات‌هایی بهره می‌برند که توسط گروه ماشین‌های هوشمند تنسور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شریف ساخته شده و با دقت و سرعت بسیار بالا، تکمیل طرح هوشمندسازی شبکه پستی کشور را تسریع می‌کنند.

پژوهشگران شرکت تنسور از شرکت‌های دوره رشد پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، موفق به طراحی و ساخت ۴۰ عدد ربات جداسازی مرسولات پستی که با فناوری هوش مصنوعی به صورت گروهی با همدیگر فعالیت می‌کنند، شدند.

این ربات‌ها به‌عنوان جدیدترین تکنولوژی موجود روز دنیا در بحث سورتینگ مرسولات پستی می‌باشند که دانش آن فقط در اختیار کشورهای معدودی از جمله آمریکا و چین است.

از ویژگی‌های بارز این ربات‌ها، رساندن دقت سورت مرسولات به صد در صد، عدم توقیف فرآیند سورتینگ با ایراد در یک ربات خاص، عدم محدود بودن سرعت سورت در شبانه روز با توجه به تعداد ربات و مساحت اشغال شده و صرفه جویی ۸۰ درصدی در بهره‌وری انرژی است.

این ربات‌ها با استفاده از هوش مصنوعی در یک شبانه روز می‌توانند اقدام به سورتینگ ۷۰ هزار مرسوله پستی کنند. از مزایای بکارگیری ربات‌های هوشمند پستی، افزایش سرعت سیر مرسولات، کاهش بی‌ترتیبی‌های پستی و افزایش کیفیت خدمات، ایجاد امکان رصد لحظه‌ای سیر مرسولات، کاهش هزینه(منابع انسانی، تجهیزات اداری و ملزومات مصرفی) و کاهش مدت سیر مرسولات است.