پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف به عنوان برترین پارک دانشگاهی کشور انتخاب شد

آیین نکوداشت سالروز تاسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم با حضور دهقانی فیروزآبادی گشایش یافت.

این مراسم با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فتاوری، سورنا ستاری عضو شورای راهبردی روابط خارجی و علیرضا منادی سفیران رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی در این مراسم با تاکید بر ضرورت شکلگیری دانشگاه های نسل سوم و چهارم، گفت: برای نسل اول دانشگاه های کشور وظیفه آموزش علمی و تربیت نیروی انسانی دیوان سالار تعریف شده بود تا نیروی کار برای صنایع و دستگاه های دولتی تامین شود. این کار به خوبی انجام شد.

وی افزود: نسل دوم دانشگاه های کشور با عنوان دانشگاه های پژوهش محور نیز سال ها به تربیت نیروی انسانی همت کرد که در این دانشگاه ها نیروی انسانی در کنار تحصیلات دانشگاهی توان پژوهش و نوآفرینی نیز کسب می کرد. سال ها دستگاه های دولتی چون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دفاع، جهاد کشاورزی و غیره از این نیروی انسانی متخصص بهره مند شدند.


دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: امروز نیاز است تا نسل سوم دانشگاه های کارآفرین شکل گیرد تا در کنار ارائه آموزش های تخصصی به دانشجویان، آنها را به سمت کارآفرین شدن و داشتن کسب و کارهای خود هدایت کند.

در این مراسم که روز یکشنبه 6 آذرماه 1401 در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد،  پارک‌ علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف و پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان در مجموع شاخص‌ها به عنوان پارک‌های برتر معرفی شدند.

همچنین مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان برترین مرکز کارآفرینی و نوآوری وابسته به موسسات آموزش عالی معرفی و تقدیر شد.

ضمنا از دکتر سورنا ستاری به عنوان تاثیرگذارترین فرد در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور، دکتر مهران فاطمی استاندار یزد، دکتر محمدهادی ایمانیه استاندار فارس و زین‌العابدین رضوی خرم استاندار آذربایجان شرقی از فعالان حوزه فناوری و نوآوری نیز تقدیر شد.