تسهیل در تحقیقات علمی با تولید تجهیزات مرتبط با سلول‌‌های خورشیدی

تهیه و تولید محصولات در حوزه کارایی سلول‌‌‌های خورشیدی عامل مهمی در کار‌‌های تحقیقاتی است و شرکت توسعه فناوری شریف سولار با تولید این محصولات روند تحقیقات را تسریع و تسهیل می‌کند.

به گزارش پارک علم و فناوری شریف «فرزانه مهیاری، مدیر آی تی شرکت توسعه فناوری شریف سولار» در توضیح فعالیت‌های این شرکت گفت: فعالیت کلی شرکت حول محور تولید تجهیزات آزمایشگاهی، صنعتی، سنتز مواد و خدمات آزمایشگاهی است. محصولات شرکت شریف سولار در سه دسته کلی ارائه می شوند. 1) تجهیزات مشخصه‌یابی و ساخت سلول‌های خورشیدی که شامل دستگاه‌هایی مانند شبیه‌ساز خورشیدی، دستگاه اندازه‌گیری بازده کوانتومی، دستگاه اندازه گیری جریان- ولتاژ سلولها ی خورشیدی (IV Tracer)، 2) دستگاه‌هایی که در حوزه لایه نازک مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند دستگاه اندازه‌گیری اثرهال و مقاومت سطحی، دستگاه عملیات سطحی یووی ازون، دستگاه پروفایلومتر و دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس و 3) در حوزه کنترل اتمسفر دستگاه گلاوباکس، از جمله محصولات تولید شده شرکت شریف سولار هستند. شرکت در حوزه مواد شیمیایی مانند تولید پیش ماده های ساخت سلول های خورشیدی پروسکایتی و تولید برخی از مواد دیگر مانند خمیرها و جوهرهای هادی مانند جوهر نقره و جوهر طلا  که کاربرد عمومی دارند، فعال می باشد . ساخت و  مشخصه ‌یابی سلول‌های خورشیدی هم از دیگر خدمات شرکت است که به گروه‌های تحقیقاتی ارائه می‌شود.‌‌‌

مدیر آی تی شرکت توسعه فناوری شریف سولار درباره جزئیات محصول و جایگاه کاربرد این محصولات توضیح داد: از جمله محصولاتی که کاربرد صنعتی دارد و در صنایع باتری سازی بسیار پر کاربرد است، دستگاه گلاوباکس و دستگاه ایزولاتور با قابلیت حذف رطوبت و اکسیژن است. مخاطبان محصولات شرکت هم گروه‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌ها یا بخش تحقیق و توسعه research & development شرکت‌ها هستند.

به گفته مهیاری، شرکت توسعه فناوری شریف سولار، از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را از گروه تحقیقاتی دانشکده فیزیک دانشگاه شریف زیر نظر «دکتر نیما تقوی‌نیا» آغاز کرده است. در شروع کار به مدت یک سال در مرکز رشد پارک علم و فناوری شریف مستقر بود و بعد از آن هم به مدت یک سال در ساختمان پارک علم و فناوری شریف حضور داشت. در حال حاضر هم این شرکت در ناحیه نوآوری شریف مستقر است.

مدیر آی تی شرکت توسعه فناوری شریف اعلام کرد به دعوت پارک در مجموعه حضور دارند و دلیل این حضور هم مرجعیت آزمایشگاه شرکت درخصوص سلول‌های خوشیدی است که برای دانشگاه شریف و دیگر دانشگاه‌های مرتبط در این حوزه امکان استفاده از خدمات و امکانات وجود دارد.