رفع مشکلات سم‌پاشی سنتی با پهپاد‌های محلول‌پاش

یک شرکت دانش‌بنیان پهپادی ساخته که به وسیله آن می‌توان زمین‌های کشاورزی را به شیوه‌ مدرن سم‌پاشی کرد.
به گزارش روابط‌عمومی پارک علم و فناوری شریف «امیر طلایی‌زاده، مدیرعامل شرکت اگروبات» گفت: محصول ما پهپاد محلول‌پاش برای مزارع کشاورزی است که باعث افزایش سرعت عملیات محلول‌پاشی و کیفیت سم‌پاشی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه به وسیله پهپاد می‌توان سم را به صورت یکنواخت پاشید، تصریح کرد: سیستم به گونه‌ای طراحی شده که دبی پاشش به صورت هوشمند با سرعت پرنده تنظیم می‌شود، علاوه‌بر این، از دیگر مزایای این روش توجه به سلامت کشاورزان است چراکه دیگر با سموم تماس مستقیم ندارند و مشکلات سم‌پاشی سنتی برطرف می‌شود.
به گفته مدیرعامل شرکت اگروبات، امکان سم‌پاشی در شب و در زمین‌های گِلی که تراکتور امکان ورود ندارد نیز وجود دارد. مزیت دیگر این روش نسبت به روش سنتی این است که تراکتور گیاه را له می‌کند اما‌ این روش بدون تماس با گیاه، سم‌پاشی را انجام می‌دهد.
طلایی‌زاده با تاکید بر رضایت کشاورزان، افزود: شرکت ما تاکنون با این پهپادها بیش از چند هزار هکتار زمین را سم‌پاشی کرده که با رضایت کشاورزان همراه بوده است.
وی با اشاره به دوره بازگشت سرمایه این روش گفت: بازگشت سرمایه در این حوزه یک تا دو سال است و بیشتر کشاورزان هم از مزایای این دستگاه اطلاعات دارند. بنابراین فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری است.
طلایی‌زاده در پایان با اشاره به مزیت حضور این شرکت در مرکز رشد پارک علم و فناوری شریف تصریح کرد: ارتباط نزدیک با استادان و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و استفاده از تجربیات علمی آنها در طراحی دستگاه‌ها یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های حضور در مرکز رشد شریف است.