ایجاد مرکز نوآوری و خلاق شهری بر بستر کارخانه سیمان ری؛ ستاری: از تبدیل اماکن بدون استفاده و تاریخی به فضایی برای خلاقیت و کارآفرینی حمایت می‌کنیم

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با همراه حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران، به محل کارخانه سیمان شهر ری رفت تا ضمن بازدید از این سازه تاریخی و صنعتی، زمینه‌ها برای بازآفرینی یکی از اماکن تاریخی و نخستین کارخانه سیمان کشور به بستری برای استقرار شرکت‌های فناور و خلاق و شکوفایی ایده‌های نوآورانه تبدیل شود.

این فضای تاریخی که نخستین کارخانه سیمان کشور و نمادی از صنعتی شدن ایران به شمار می رود در فرآیند انجام مطالعات احیا و بازآفرینی قرار گرفته است و به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، به یک مرکز نوآوری و صنایع خلاق برای خلق ایده‌های جدید و حل مسائل و مشکلات شهری تبدیل می‌شود.

ستاری، با اشاره به همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری‌ها برای تحقق شهر خلاق و هوشمند گفت: شهر هوشمند جایی است که شهرداری به عنوان یک شتاب‌دهنده کسب و کار عمل می‌کند این فضاهای بالقوه و استثنایی که در شهر بدون استفاده مانده و برای شهروندان پیرامونی آن بوده‌اند باعث دردسر و مزاحمت بوده، می‌تواند به مراکزی برای کسب‌وکار جوانان خلاق تبدیل شوند و متناسب با قابلیت‌ها، محیط و شرایط شهر را تغییر دهد، مشکلات را با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در قالب نوآوری‌های شهری، حل کنند.

ستاری با اشاره به تجربه موفق تبدیل اماکن متروکه و قدیمی در تهران و سایر شهرها به مراکز و کارخانه‌های نوآوری و صنایع خلاق گفت: این مرکز، به عنوان یک مرکز تاریخی که نماد صنعتی شدن است، ظرفیتی ارزشمند به شمار می‌رود تا به عنوان یک مرکز نوآوری و خلاق شهری استفاده شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از ضرورت نقش‌آفرینی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای بازآفرینی و توسعه این دست اماکن گفت و ادامه داد: معاونت علمی و فناوری از این روند حمایت می‌کند تا تحولات در این دست زیرساخت‌ها و توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری محقق شود.

ستاری، با اشاره به انجام مطالعات و آغاز مقدمات بازسازی‌ها گفت: مهم‌ترین موضوع، تثبیت مالکیت شهرداری روی این فضا است که خوشبختانه انجام شده است. با توجه به الزامات و ویژگی‌های جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و صنعتی، بازآفرینی اینجا نیازمند لازمه‌های خاص خود است اما اطمینان دارم که به یکی از فضاهای درخشان و پروژه‌ای نمونه در زیست بوم فناوری و نوآوری وصنایع خلاق تبدیل خواهد شد.

توسعه فضاهای کارآفرینی شهری با حمایت معاونت علمی و فناوری

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران نیز با اشاره به رویکرد جدید شهرداری تهران به زیرساخت های شهری و امروزین شدن آن ها گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان وخلاق یکی از ظرفیت‌هایی است که در سال‌های اخیر با حمایت دکتر ستاری و حضور ایشان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رشد قابل توجهی یافت و امیدواریم حضور ایشان در این محل، سرآغازی شود برای حرکت شرکت‌های دانش بنیان وخلاق به سوی حل مشکلات شهری و تبدیل کارخانه سیمان به بستری برای تحول آفرینی.

صارمی افزود: شهرداری تهران امید داریم فاز نخست در شهریورماه راه‌اندازی شود و تحولی در شهر هوشمند در شهرری و تهران بزرگ صورت بگیرد.

 

 احداث فضای کار اشتراکی در فاز نخست

در فاز نخست احیای کارخانه سیمان ری، 1100 متر مربع از آن بازآفرینی خواهد شد که شامل فضای کار اشتراکی، فب لب خواهد بود.

در طول مدت انجام مطالعات، ایمن‌سازی، تفکیک تجهیزات و ضایعات و دپوی آن‌ها، جمع آوری اسناد، نورپردازی و ایجاد مقدمات راه‌اندازی موزه در دستور کار قرار گرفته و قرار است در بازآفرینی فاز اول محیط های کار و لاین فضای کار اشتراکی به گونه‌ای منعطف و متناسب با شرایط و تقاضا و آماده برای برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و بازآفرینی شود.

منبع اصلی خبر