از شتاب‌دهنده تا مرکز رشد با مجموعه ست‌پلت

مدیرعامل شرکت بوم نگاران هوشمند امید گفت: پارک علم و فناوری شریف در بخش‌های مختلفی از شتابدهنده تا برگزاری جلسات در حوزه کشاورزی و در بازدید بخش‌های مختلف دانشگاه به ما کمک کرد تا در مسیر درست قرار بگیریم و تأثیر بسیاری در پیشرفت ما داشت.‌
به گزارش روابط‌عمومی پارک علم و فناوری شریف «علیرضا حاجی‌تبار، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت بوم نگاران هوشمند امید (با نام تجاری ست‌پلت)» درباره روند شکل‌گیری این کسب‌وکار گفت: راه‌اندازی شرکت از سال ۱۳۹۷ شروع شد و جرقه راه‌اندازی این بود که چرا نمونه‌ای از شرکت‌های خارجی که کارهای سنجش از راه دور و ماهواره‌ای انجام می‌دهند در ایران نیست. فعالیت شرکت از شتاب‌دهنده شریف شروع شد و بعد از حدود دو ماه تیم تغییر کرد و با افزایش تعداد سهامداران فعالیت جدی شروع شد. اما پیش از آن یک هسته فناور در حال امکان‌سنجی و بررسی فعالیت‌های جهانی بود.
وی افزود: با توجه به اینکه ناسا و ایسا (در اتحادیه اروپا) تصاویر ماهواره‌ای را به طور رایگان به بخش‌های خصوصی فعال در عرصه محیط‌زیست و کشاورزی ارائه می‌کنند، سعی کردیم این الگو را در ایران پیاده‌سازی کنیم. حدود پنج ماه بعد از ما استارتاپ‌های دیگر نیز در این زمینه شکل گرفتند و در حال حاضر بین ۱۰ تا ۲۰ استارتاپ در این حوزه فعال هستند.
به گفته مدیرعامل شرکت بوم نگاران هوشمند امید، سال ۱۳۹۸ شرکت ثبت و در همان سال اولین قرارداد منعقد و کار به طور جدی در بازار ایران شروع شد.
حاجی تبار همچنین از انعقاد قراردادهای این شرکت که نشان‌دهنده رضایت مشتریان است، خبر داد و اظهار کرد: ما در حال حاضر هم به صورت B2C و هم B2B فعالیت می‌کنیم. مشتریان از سامانه ست پلت خرید می‌کنند و هزینه خدمات ماهیانه برای هر هکتار 6 هزار تومان است. سرویس‌هایی هم برای بخش دولتی و برخی شرکت‌ها وجود دارد که در لایه‌های مختلف می‌توانند تصاویر ماهواره‌ای، ماتریس اعداد و نقشه‌هایی که از فضا تولید می‌شود را دریافت کنند.

به گفته وی در حال حاضر ست‌پلت کل کشور را تحت پوشش دارد و به محض رد شدن ماهواره از بالای کشور و عکس‌برداری از آن، تصاویر در دیتا سنتر‌ها قرار می‌گیرد و بعد از آنالیز، در اختیار کشاورزان و ناظران در بخش کشاورزی قرار داده می‌شود.

حاجی‌تبار در ادامه درباره تاثیر پارک علم و فناوری شریف گفت: شروع کار شرکت ما از شتابدهنده شریف بود و حمایت‌های مختلفی تحت عنوان استارتاپ دریافت کردیم که برای یک شرکت نوپا که خیلی موانع سر راه را نمی‌‌شناسد کمک‌کننده بود. در این میان دوستانی بودند که ما را راهنمایی می‌کردند و چراغ راهی بودند تا در مسیر درست قرار بگیریم. در حال حاضر عضو مرکز رشد پارک علم و فناوری شریف و مستقر در ساختمان جدید هوافضا هستیم.