طراحی و ساخت پلتفرم ون برقی ایرانی محقق شد

نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دانشگاه صنعتی شریف صبح روز سه‌شنبه 16 آذرماه با حضور دکتر سیدابراهیم رئیسی آغاز به کار کرد. در جریان این نمایشگاه بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان دستاوردهای خلاقانه خود را به نمایش گذاشتند.
به گزارش روابط‌عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه شریف «وحید گواهی، مدیرعامل شرکت پروژه‌های دانش‌بنیان صنعت پارس» درباره نخستین ون ۱۵ نفره برقی در ایران توضیح داد: این ون یکی از اختراعات ما است که با کمک مهندسان ایرانی توانستیم پلتفرم آن را طراحی کنیم و به مرحله ساخت برسانیم. تمام مراحل طراحی و ساخت این پلتفرم در داخل کشور انجام شده و از این جهت اهمیت بسیار زیادی دارد.
مدیرعامل شرکت پروژه‌های دانش‌بنیان صنعت پارس با اشاره به اینکه تاکنون پلتفرم هیچ خودرویی در کشور طراحی و ساخته نشده، توضیح داد: مراحل انجام این کار حدود ۱۸ ماه طول کشید و ظرفیت ۱.۵ تُن بار دارد که معادل ۱۵ نفر است. موتور این خودرو ۹ کیلووات است که از یک شرکت دانش‌بنیان داخلی آن را خریداری کردیم. همچنین پیمایش این خودرو با یک باتری حدود ۸۰ کیلومتر است و خودرو می‌تواند با سرعت حداکثر ۴۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند.
گواهی افزود: با چندین موسسه در حال مذاکره هستیم و استقبال از این محصول بسیار بیش از تصور ما بود. نرخ تمام‌شده این خودرو با ۶ آپشن مختلف بین ۷۰۰ تا یک و نیم میلیارد تومان برآورد شده است. دلیل این میزان افزایش نرخ مربوط به آپشن‌ها است. برای مثال، خودرو ۷۰۰ میلیون تومانی، فرمان برقی، شیشه‌های کناری، کولر، سولار و برخی از آپشن‌های دیگر را ندارد. این در حالی است که خودروی یک و نیم میلیارد تومانی تمام این آپشن‌ها به علاوه چند مورد دیگر را داراست.
وی افزود: موتور قلب خودرو است و موتوری که برای این خودرو در نظر گرفته شده در کشور ما مشابه ندارد و منحصر به فرد است. همچنین چهارچرخ به صورت مستقل گردش دارد و دارای سیستم بوستر برقی است.