راه‌اندازی سامانه پیش‌بینی تقاضای انرژی برق

سامانه پیش‌بینی تقاضای انرژی برق از سوی شرکت رادپرداز عرصه نوین در نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه شریف عرضه شد. رویکرد این شرکت همسان‌سازی و انطباق تولید و مصرف برق است.
به گزارش روابط‌عمومی پارک علم و فناوری شریف «مسعود ریحانیان، مدیرعامل شرکت رادپرداز عرصه نوین» در توضیح حوزه فعالیت این شرکت گفت: سامانه پیش‌بینی تقاضای انرژی برق به‌صورت کوتاه‌مدت برای مدیریت تولید، توزیع و انتقال برق راه‌اندازی شده است. این سامانه در اصل ابزار مورد نیاز صنعت برق در حوزه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری است.
به گفته او، ایده اصلی راه‌اندازی این سامانه از مشکلات مدیریتی در صنعت برق نشأت گرفته است. صنعت برق درحال‌حاضر نیازمند پیش‌بینی و برآورد روزهای آتی است چرا‌که مصرف و تولید برق باید با یکدیگر منطبق باشند و همزمان باشد. تحقق این امر با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌ها میسر می‌شود و این سامانه به این برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کمک می‌کند.
ریحانیان درباره اعضای تیم این شرکت گفت: افرادی کارآمد و متخصص در حوزه هوش مصنوعی، هواشناسی و توسعه نرم‌افزار برای همکاری انتخاب شدند و پس از تیم‌سازی نیاز صنعت برق را شناسایی کردیم و به این ترتیب سامانه راه‌اندازی شد.
او پیش‌بینی تقاضای انرژی در صنعت امروز برق را حاصل کار افرادی دانست که به‌صورت تجربی این کار را انجام می‌دهند. به گفته او، هر قدر هم که افراد حرفه‌ای باشند میزان خطای آنها بالا خواهد بود در حالی که این سامانه میانگین خطای ۲ درصد در سال را دارد.
مشتریان این سامانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی هستند و به گفته ریحانیان، درحال‌حاضر شرکت توزیع برق شهر تهران پس از بررسی سامانه و آزمودن آن به‌طور واقعی از این سامانه استفاده کرده است. این در حالی است که مذاکرات برای همکاری با وزارت نیرو همچنان ادامه دارد و مدیرعامل شرکت رادپرداز عرصه نوین دلیل حضور در نمایشگاه پارک علم و فناوری دانشگاه شریف را دیدار و رایزنی با وزیر نیرو عنوان کرد.