جلب اعتماد کارفرما به تکنولوژی‌های جدید و رشد فناوری

اعتماد و استفاده از تکنولوژی‌های جدید معمولا سخت و در ایران سخت‌تر است. سامانه‌های هوشمند مبتنی‌بر سنسورهای فیبر نوری در حوزه‌های مختلف صنعت و امنیت کاربرد دارد و با شرایط تحریم، تیم متخصصی سعی کرده تا شرایط را برای صنایع فراهم کند اما جلب اعتماد از اجرای پروژه سخت‌تر است.
شرکت نورآفرین ایده در حوزه سامانه‌های هوشمند مبتنی‌بر سنسورهای فیبر نوری فعالیت می‌کند. ساخت سنسور، پردازش سیگنال و هوشمندسازی از جمله فعالیت‌های اصلی این شرکت است.
به گزارش روابط‌عمومی پارک علم و فناوری شریف «بهروز خیراندیش، مدیرعامل شرکت» در توضیح بیشتر فعالیت شرکت و کاربرد فیبر نوری گفت: سنسورهای فیبر نوری در حوزه‌های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. به عنوان مثال، فیبرنوری در حوزه صنعت نفت و گاز برای شناسایی محل نشت لوله استفاده می‌شود. در صنعت راه‌آهن برای شناسایی موانع در مسیر قطار مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مرزبانی زمینی نیز برای تردد و شناسایی راه‌ها برای عبور و مرور کاربرد دارد.
خیراندیش درصد خطای این سامانه را به کاربرد فیبر نوری مرتبط دانست و توضیح داد: درصد خطای سامانه با توجه به حوزه کاربرد و پروژه کارفرما متفاوت است. به عنوان مثال، برای شناور بر روی آب دقت سامانه از ۵ درجه است اما در سیستم‌های مرزبانی زمینی این درصد خطا متفاوت خواهد بود. سامانه براساس کاربرد و نیاز کارفرما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت نورآفرین ایده، مهم‌ترین موانع در استفاده از سامانه را عدم شناخت کارفرماها نسبت به تکنولوژی نو دانست و تاکید کرد: کارفرمایان باید با تکنولوژی‌های جدید آشنا شوند و بهبود کیفیت استفاده از آنها باید برای آنها توجیه‌پذیر شود چراکه بسیاری از سازمان‌ها همچنان از روش‌های کلاسیک و سنتی استفاده می‌کنند که شاید در دنیا از دور خارج شده باشند اما این تغییر شیوه در ایران همیشه سخت بوده است.
او تاثیر تحریم‌ها در فعالیت شرکت را مثبت و منفی دانست. به گفته او، تولید چنین سامانه‌هایی به قطعاتی نیازمند است که تحریم‌ها درباره آن اثر سوء دارد اما از سویی به دلیل تحریم‌ها، رقبای خارجی نمی‌توانند محصول خود را در بازار ایران عرضه کنند و این فرصتی برای تولید داخل است.
خیراندیش در توضیح روند عضویت شرکت در پارک علم و فناوری شریف گفت: شرکت نوآفرین ایده در ناحیه نوآوری شریف مستقر است و بیشتر جنبه‌های عمومی پارک مانند برگزاری نمایشگاه‌ها سودمند و قابل توجه بوده است.
او نقدی هم بر پارک داشت و گفت بارها اعلام کرده است برپایی نمایشگاه‌های تخصصی بیشتر کاربرد دارد تا نمایشگاه‌های عمومی؛ چرا‌که نیازها و سرویس‌های مورد نیاز حوزه‌های مختلف و تیم‌های مختلف متفاوت است. اگر به دنبال رشد فناوری هستیم باید به‌صورت تخصصی به آن بپردازیم و در زندگی جاری همه افراد هم پُررنگ باشد.