صفر تا صد خلق یک استارتاپ موفق در ویدئوکست «شعاع»

ویدئوکست «شعاع» دوشنبه‌های هر هفته در گفت‌وگو با کارآفرینان موفق حوزه استارتاپی به تجربیات زیسته آنها برای خلق یک استارتاپ موفق می پردازد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری شریف، ویدئوکست شعاع یک برنامه گفت‌وگو ‌محوراست که توسط «آرمان صفایی، مدیرعامل پلتفرم تریبون» تولید و با حمایت پارک علم و فناوری شریف به صورت هفتگی و مستمر هر دوشنبه از طریق پلتفرم‌های ویدئویی یوتیوب، گوگل کست، آپارات و … پخش می‌شود. هدف از این برنامه پرداختن به موضوعات و چالش‌هایی است که تاکنون در فضای کسب‌وکارهای نوآورانه کمتر درباره آنها گفت‌وگو شده است.
آرمان صفایی، میزبان ویدیوکست«شعاع»، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل پلتفرم تریبون است که در حوزه تبلیغات آنلاین فعالیت می‌کند. وی درباره ساخت این ویدئوکست گفت: هدف از این برنامه پُر کردن فضاهای خالی محتوایی حوزه کسب‌وکار و کارآفرینی نوآورانه است و این مهم را از طریق گفتگو با کارآفرینان استارتاپی و انتقال تجربه زیسته آن‌ها دنبال کرده‌ایم. برنامه شعاع در چندین فصل تولید و در حال پخش است.هدف اصلی شعاع در فصل اول، تمرکز بر مقیاس‌پذیری استارتاپ‌ها و چالش‌های آن است.
صفایی درباره موضوع مقیاس‌پذیری استارتاپ‌ها افزود: متاسفانه از بین استارتاپ‌هایی که فعالیت‌ خود را شروع می‌کنند تعداد اندکی به مرحله مقیاس‌پذیری یا اسکیل‌آپ می‌رسند. به عبارتی نرخ تبدیل استارتاپ به اسکیل‌آپ عددی کمتر از 10 درصد است. از این رو تلاش شعاع بر این بوده تا بتواند تجربیاتی را منتقل کند که در بالا رفتن این درصد کمک کننده باشد. شاید مهم‌ترین منبع یک کارآفرین عمر و زمان او باشد که هدررفت آن جبران‌ناپذیر است و چه بسا امیدهایی را ناامید خواهد کرد.

ایشان اظهارکرد: امروزه محتوای فارسی در حوزه کارآفرینی و استارتاپی افزایش یافته و کمیت و کیفیت بیشتری پیدا کرده است. شعاع نیز می‌تواند با بیان مواردی که کمتر به آنها پرداخته شده است به ویژه در حوزه اسکیل آپ، به عنوان یک مکمل عمل کند.
وی همچنین درباره مخاطبان این برنامه افزود: مخاطبان شعاع، علاقه‌مندان و فعالان حوزه کارآفرینی و کسب‌وکارهای استارتاپی هستند. افرادی که وارد میدان شده‌اند و تیم و محصول اولیه خود را روانه بازار کرده‌اند می‌توانند از دل گفته‌های میهمانان شعاع، الگوی ذهنی و نوع بینش و نگرش خود را نسبت به این کسب‌وکار پیدا کنند. علاه بر این می‌توانند از این طریق در مسیر پُرچالش کارآفرینی تصمیم‌های مناسب‌تری اتخاذ کنند.
صفایی گفت: تلاش بر آن است که در ویدئو کست شعاع بیشتر از آن که تکنیک‌ها و فرمول‌ها بیان شود، نوع نگاه کارآفرینان به مسائل بررسی شود. در قسمت‌های آینده نیز تخصصی‌تر حوزه‌های مختلف عملکرد شرکت‌ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و کارآفرینان باتجربه سعی می‌کنند مواردی را بیان کنند که کمتر شنیده شده است.
صفایی درباره تجربه همکاری با پارک علم و فناوری شریف نیز گفت:از ابتدای دوران دانشجویی وارد همکاری با پارک علم و فناوری شریف شدم و تا به امروز در کنار فعالیت‌های آموزشی و کاری مختلف تلاش کرده‌ام تا این ارتباط با فعالیت‌های ترویجی و آموزشی پارک علم و فناوری شریف ادامه داشته باشد.اخیراً نیز با حمایت پارک علم و فناوری شریف تولید برنامه شعاع را آغاز کرده‌ایم.