چهار اقدام عملیاتی برای دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، پارک‌های علم و فناوری یکی از مهمترین اجزای زیست‌بوم دانش‌بنیان هستند که در کاربردی شدن پیشرفت‌های علمی و حل مسائل کشور با استفاده از توان نخبگان، نقشی محوری را ایفا می‌کنند. در طی سال‌های اخیر، زیست‌بوم قدرتمندی متشکل از شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک و متوسط شکل گرفته و اکنون نیاز اصلی کشور، دانش‌بنیان‌شدن صنایع بزرگ و تولیدی است. لازمه تحقق این گام بزرگ چیست؟
«مجید دهبیدی‌پور، رئیس پارک علم و فناوری شریف» در پاسخ به این سوال که برای دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ چه اقداماتی باید صورت بگیرد گفت: برای عملیاتی شدن این مهم ما باید یک بسته از اقدامات را انجام دهیم. یکی از اقداماتی که اکنون باید انجام شود این است که بازار صنایع بزرگ ما در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار بگیرد. به این صورت که صنایع ما برای رفع نیاز خود، خرید محصولات فناورانه با کیفیت را در اولویت قرار دهند. صنعتی که در‌های بازار‌های خود را به روی دانش‌بنیان شدن باز می‌کند. اولین گام را برای دانش‌بنیان خود برمی‌دارد و با این‌کار راه رسوخ فناوری را به صنعت خود باز می‌کند.
وی افزود: همین امروز شرکت‌های دانش‌بنیان ما محصولات زیادی را تولید کرده‌اند که صنایع داخل کشور هم نیازمند آن هستند، اما متاسفانه به سمت این شرکت‌های دانش بنیان نمی‌روند. از این رو باید درب صنایع بزرگ ما به روی محصولات دانش‌بنیان باز شود.

رئیس پارک علم و فناوری شریف با اشاره به اهمیت معرفی نیاز صنایع به جامعه دانشگاهی کشور توضیح داد: گام دومی که در این راستا باید برداشته شود، معرفی نیازها، چالش‌ها به جامعه دانشگاهی و نوآوری است. امروز برند‌های بزرگ دنیا رویداد‌هایی را تحت عنوان «Reverse Pitch» برگزار می‌کنند و چالش‌هایی را که در فرایند طراحی، ساخت و تولید محصول خود با آن مواجهه هستند به نوآوران ارائه می‌کنند و از استارتاپ‌ها، دانشجویان و اساتید می‌خواهند که این چالش‌ها را رفع کنند و اعلام می‌کنند که در صورت موفقیت روی آن‌ها سرمایه گذاری انجام می‌شود.
دهبیدی‌پور اعتبار مالی برای توسعه فناوری را یکی از مسائل مهم برای دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ دانست و افزود: گام سومی که برای دانش‌بنیان شدن صنایع باید رقم بخورد، تعریف گرنت‌های فناوری مبتنی بر نیاز صنعت است. چرا که این گرنت فناوری در نهایت تبدیل به یک محصول می‌شود که برای آن صنعت بسیار سودآفرین خواهد بود.

وی در انتهای صحبت‌های خود توجه به تحقیق و توسعه (R&D) را یک امر مهم دانست و گفت: موضوع چهارم که بسیاری از شرکت‌های دنیا آن را عملیاتی کرده‌اند، تأسیس مراکز نوآوری در صنایع بزرگ است. به این صورت که صنایع در این مراکز نوآوری مسائل خودشان را مبتنی بر توان افراد نوآور حل می‌کنند. سهم مراکز نوآوری در دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ خیلی مهم و حیاتی است.

منبع اصلی خبر