میزبان، کارگزار فناوری صنایع

شرکت توسعه تکنولوژی میزبان به عنوان کارگزار فناوری برای فراهم‌کردن دانش فنی به‌روز و قابل اطمینان و همچنین جهت ارتقای سطح تکنولوژی صنایع کشور فعالیت می‌کند.

به گزارش روابط ‌عمومی پارک علم و فناوری شریف، امین اقرلو، مدیرعامل شرکت توسعه تکنولوژی میزبان گفت: ایده اولیه میزبان از سال ٩٨ و همزمان با افزایش نرخ ارز و همچنین تحریم‌ها شکل گرفت.

وی افزود: در آن زمان ما به این نتیجه رسیدیم که در شرایط فعلی بسیاری از کالاها در کشور نایاب شده‌اند یا با قیمت بسیار بالاتر از قبل به فروش می‌رسند. در اثر این اتفاق بسیاری از بخش‌های تولیدی کشور به دلیل نبود قطعات و مواد اولیه یا افزایش شدید قیمت، مجبور به توقف تولید شدند.

ایده میزبان این بود که بتواند با اتکا به نیروی انسانی نخبه و توانمند این خلأ را پرکند.

اقرلو درباره شاخص‌ترین خدمات شرکت میزبان، گفت: آسیب‌شناسی و کمک به صنایع جهت حل مسائل از طریق فناوری جزو مهم‌ترین خدمات ارائه‌شده از سوی این شرکت به شمار می‌رود.

وی در زمینه فعالیت‌های استانی شرکت میزبان گفت: در حال حاضر میزبان در سه استان اصفهان، آذربایجان شرقی و فارس دفتر فعال دارد که از این طریق تلاش می‌کند با راهکارهای فناورانه از طریق تیم‌های فناور مسائل صنایع را حل کند.

مدیرعامل شرکت توسعه تکنولوژی میزبان درباره چالش‌های پیش روی فعالیت این شرکت توضیح داد: در بخش صنعت عموماً مشکل عدم آشنایی با دانش و فناوری روز و همچنین عدم شناخت از مسائل خود است. بسیاری از شرکت‌ها اساسا تصوری از اینکه می‌توانند با فناوری برخی مسائل دشوار خود را حل کنند ندارند.

وی با بیان اینکه در بخش تیم‌های فناور نیز بزرگترین مشکل غیر عملیاتی و غیرواقعی بودن دستاوردها وایده‌ها است، ادامه داد: در این مدت تجربیات بسیار زیادی داشته‌ایم که تیم یا شرکتی فناور داعیه تولید محصولی داشته و استانداردهای علمی مربوطه را نیز کسب کرده است و در آزمایشگاه نتایج خوبی گرفته اما وقتی به میدان عمل و خط تولید می‌رسد یا دچار مشکلات فنی اساسی می‌شود و یا آنقدر گران تمام می‌شود که عملاً از صرفه اقتصادی خارج می‌شود.

اقرلو در پایان درباره تاثیر حضور این شرکت در پارک علم و فناوری شریف، گفت: ناحیه نوآوری شریف این امکان را در اختیار ما قرار داد تا بتوانیم شبکه گسترده‌ای از ارتباطات با شرکت‌های دانش‌بنیان و تیم‌های فناور را شکل دهیم.

از سوی دیگر گردهمایی‌ها و جلساتی که با میدان‌داری دوستان پارک و ناحیه نوآوری برگزار شد، فرصت ارزشمند استفاده از تجربیات سایرین را در اختیار ما قرار داد.