تولید مواد ارگانیک با توجیه اقتصادی برای صنعت غذا و دارو

تولید ماده موثره و منتول در ایران به‌صورت شیمیایی انجام می‌شود و واردات ارگانیک آن به کیفیت مطلوب توجیه اقتصادی ندارد. به همین منظور شرکت شیمی افشره کُناد به تولید ارگانیک این مواد پرداخته است.
به گزارش روابط‌عمومی پارک علم و فناوری شریف «مهدی پورمرتضوی، عضو هیات‌مدیره شرکت شیمی افشره کُناد» در معرفی این شرکت گفت: این شرکت در زمینه تولید محصولات گیاهی و استخراج مواد موثره از گیاهان فعالیت می‌کند. خالص‌سازی مواد موثره و تولید اسانس مراحل سختی دارد تا بتوان این ماده را برای استفاده از صنعت مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کرد. ماده لینانول، ژرانیول و ترکیبات ترکیباتی هستند که از گیاهان استخراج می‌شوند و برای گیاهان دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کار در ایران تاکنون انجام نشده است، به همین دلیل ایده این کار شکل گرفت.
ماده موثره در فرمول دارو استفاده می‌شود و از نظر زیستی فعال است و تهیه آن به‌ صورت سنتز، زیستی و گیاهی است.
به گفته پورمرتضوی، ماده موثره استفاده شده در ایران از کشورهایی مانند آلمان، سوئیس و چین وارد می‌شود که یا کیفیت مطلوبی ندارند یا به دلیل نوسان نرخ ارز، واردات آنها محدود و با هزینه زیاد انجام می‌شود. به همین دلیل تولید ماده موثره از گیاهان بومی ایران یکی از اقدامات شرکت کُناد است.
این ماده در اسانس برای شمع‌سازی و وسایل آرایشی بهداشتی هم کاربرد دارد که از ترکیه، هند و چین با کیفیت نامطلوب و از کشورهای آلمان و سوئیس با کیفیت مطلوب و هزینه بالا وارد می‌شود. به گفته عضو هیات‌مدیره شرکت کُناد، اسانس‌هایی به‌ صورت ارگانیک از گیاهان بومی ایران در کُناد تولید می‌شود.

منتول، جامد کریستالی بی‌رنگ است که در صنعت دارویی، لوازم بهداشتی و خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید این محصول در ایران به صورت شیمیایی است و مرغوب آن در آلمان و سوئیس تولید می‌شود که به گفته پورمرتضوی، با کیلویی ۱۰ میلیون تومان به ایران وارد می‌شود در حالی که تولید گیاهی منتول در کُناد در حال انجام است و با کیلویی ۴ میلیون می‌توان آن را به شرکت‌ها و صنایع نیازمند فروخت.

به گفته پورمرتضوی، سالانه ۱۰ تُن منتول برای تولید گیاهان دارویی به ایران وارد می‌شود. او این اقدام شرکت کُناد درباره تولید ماده موثره و اسانس‌های مورد استفاده در صنعت غذا و دارو را کاهش خروج ارز از کشور دانست و اعلام کرد: صادرات محصولات کُناد به کشورهای دیگر برنامه بلندمدت شرکت است.
شرکت کُناد به‌تازگی عضو پارک علم و فناوری شریف شده ‌‌و پیش از این عضو شتاب‌دهنده‌ بوده است. به گفته پورمرتضوی، عضویت در پارک، تعامل با سایر افراد و شرکت‌ها را فراهم می‌کند و برند شریف اعتباری برای اعتماد دیگران به ما است.