اختصاص 7 هزار میلیارد ریال منابع برای اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌‌بنیان صنعت برق

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اختصاص ۷ هزار میلیارد ریال منابع برای اعطای تسهیلات به شرکت­های دانش‌بنیان صنعت برق خبر داد.
دکتر روح‌الله ذوالفقاری گفت: در راستای تحقق شعار «تولید؛ دانش‌‌بنیان و اشتغال‌آفرین» در سال ۱۴۰۱، برنامه ویژه‌ای با حمایت وزارت نیرو و شرکت توانیر برای کمک به تولید محصولات (کالا و خدمت) دانش‌‌بنیان شرکت‌های صنعت برق و شرکت‌های فعال در حوزه اصلاح الگوی مصرف تدارک دیده شده است.
وی افزود: بر این اساس، مبلغ هفت هزار میلیارد ریال منابع توسط وزارت نیرو و شرکت توانیر به منظور اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌ بنیان صنعت برق در اختیار صندوق نوآوری و شکوفایی قرار گرفته است و این صندوق برنامه‌های حمایتی را در پنج سرفصل «تکمیل و ارتقاء محصولات دانش‌بنیان»، «توسعه زیرساخت‌های تولید محصولات دانش‌بنیان»، «تامین سرمایه در گردش مورد نیاز تولید محصولات دانش‌بنیان»، «تحریک تقاضا و توسعه بازار محصولات» و «توسعه فعالیت‌های شتابدهی و مراکز نوآوری» در نظر گرفته است.
ذوالفقاری با اشاره به اینکه با حمایت از شرکت‌های دانش‌‌بنیان، زمینه ورود فناوری‌های نوین به صنعت برق کشور تسهیل خواهد شد، گفت: می‌توان انتظار داشت علاوه بر برآورده شدن نیازهای عملیاتی این صنعت با محصولات دانش‌بنیان داخلی و پیشگیری از خروج ارز، در صادرات محصولات دانش‌بنیان مرتبط با این حوزه نیز شاهد توسعه چشمگیری باشیم.
معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: همچنین استفاده از فناوری‌های نوین در بخش‌های مختلف صنعت برق، اعم از بخش تولید، شبکه توزیع، سیستم‌های نظارتی، هوشمندسازی و… می‌تواند موجب ارتقاء راندمان و بهره‌وری شده و مشکلات این صنعت را به حداقل برساند.
معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی نیز برنامه‌های مشابهی را در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور طراحی و اجرا کرده و موجبات تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه اقتصاد دانش‌ بنیان را تسهیل کنند.

 

منبع خبر