رفع مشکلات سیستم‌های پیچیده به کمک طراحی‌های ساده

طراحی و نوآوری، راه‌حل‌های ساده و کاربردی برای صنعتی پیچیده با مشکلاتی پیچیده و سخت است؛ به‌خصوص در شرایط تحریم،‌ با این حال شرکت دورعلی تلاش کرده طی ۵ سال اقداماتی را در این زمینه انجام دهد تا بتواند بخشی از صنعت ایران را بی‌نیاز از شرکت‌ها و تکنسین‌های خارجی کند.
به گزارش پارک علم و فناوری شریف « دکتر محمد دورعلی، مدیرعامل شرکت طراحی سیستم و اتوماسیون دورعلی» طراحی سیستم‌های صنعتی پیچیده را از جمله فعالیت‌های شرکت معرفی کرد و در توضیح بیشتر گفت: سیستم‌های صنعتی پیچیدگی‌های خاص خود را دارند درنتیجه مشکلات آنها هم راحت نخواهد بود، طراحی و نوآوری در حل و برطرف کردن مشکلات صنعتی که عمدتا در نیروگاه‌ها رخ می‌دهد از جمله فعالیت‌های ماست که از طراحی تا تولید دستگاه و تجهیزات را انجام می‌دهیم.
لوله‌گذاری آب راه‌های سیابیشه، که نمونه آن در سریلانکا، انجام شده، همچنین ساخت نیروگاه‌های آبی و تجهیزات جانبی برای نیروگاه‌های گاز از جمله اقدامات شرکت دورعلی است که دکتر دورعلی از آنها نام برد.
مدیرعامل شرکت طراحی سیستم و اتوماسیون دورعلی، در صحبت‌های خود به تحریم‌ها و شرایط آن برای فعالیت‌های صنعتی در ایران اشاره کرد و گفت: تحریم‌ها به هر حال اثرگذار هستند و نمی‌توان آن را نادیده گرفت اما تیم ما پیش از عملی کردن هر طرحی موانع را شناسایی می‌کند و چنانچه طرحی و اقدامی پایانی به دلیل تحریم‌ها داشته باشد آن طرح قطعا تغییر خواهد کرد. او بر این اساس مدعی شد تا‌کنون هیچ یک از اقدامات شرکت به دلیل تحریم‌ها متوقف نشده است. 
ترس کارفرمایان از انجام اقدامات درست و همچنین محافظه‌کاری و استفاده از خدمات و امکانات غیرایرانی در صنعت از جمله معضلاتی بود که دکتر دورعلی آن را یک فرهنگ غلط در صنعت ایران دانست و گفت: تا زمانی که این فرهنگ تغییر نکند پیشرفت مطلوبی را هم نمی‌توان انتظار داشت. بر این اساس، او عضویت در پارک علم و فناوری شریف را صرفا به پشتوانه شروع فعالیت شرکت از دانشگاه شریف دانست و اعلام کرد: پارک حمایتگر خوبی برای شرکت‌های نوپاست و شاید انتظارات ما که بیش از ۵ سال است فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم بیش از حد توان پارک باشد.