آیین تجلیل از آقای دکتر سورنا ستاری به پاس 9 سال تلاش خالصانه ایشان برای توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و فناوری کشور، برگزار شد.

روز چهارشنبه 14 دی‌ماه مراسم تجلیل از دکتر سورنا ستاری با حضور دکتر دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش رئیس جمهور، دکتر جلیل رئیس دانشگاه صنعتی شریف، آقای دکتر طالبی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه و سایر مدیران و فعالین حوزه فناوری در سالن همایش جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
در ابتدای برنامه پس از خوش‌آمدگویی و خیرمقدم به مهمانان توسط رضا قربانی (هم‌بنیانگذار مجله راه‌پرداخت) به عنوان مجری مراسم، آقای دکتر جلیلی در سخنرانی خود، ضمن تقدیر از دکتر ستاری در عرصه نوآوری و فناوری بیان کرد: باتوجه به فعالیت‌های موثری که در توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و همچنین شکل گیری دانش بنیان‌ها در این سال‌ها انجام شد، راه پیشرفت در این مسیر هموارتر شده است.

در بخشی از این برنامه دکتر دهقانی فیروزآبادی سخنرانی خود را با یادی از شهید قاسم سلیمانی، مرحوم دکتر روستا آزاد، مرحوم دکتر رنجبر و شهدای هواپیمای ۷۵۲ اوکراینی شروع کردند و ضمن تقدیر از تلاش‌های دکتر ستاری برای نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی و تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور، گفت: ایشان برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور تلاش زیادی کرد.
وی افزود: همه این تلاش ها نتیجه میهن پرستی ایشان است. شهید منصور ستاری و فرزند ایشان به معنای واقعی میهن پرست بودند و هستند و برای اعتلای کشور با همه توان خود تلاش کردند. دکتر ستاری در رشد، ارتقا و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نقش ویژه‌ای داشتند و کارهای بسیاری در راستای پیشرفت اکوسیستم نوآوری و فناوری انجام دادند.

دکتر علی اکبر صالحی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه ستاری متولد دانشگاه شریف است و دقیقا همچون پدر شهیدش با میهن پرستی و نگاه دلسوزانه خود؛ به مسئولیتش در دوران تصدی معاونت علمی، عمل کرد.
وی افزود: ایشان هم اهداف والایی در زیست بوم فناوری و نوآوری تعریف کردند هم به دنبال فراهم کردن زمینه ها، ابزار و تسهیلات رسیدن به این اهداف بود.
در خلال برنامه از مهمانانی همچون دکتر ثقفی رئیس هیئت مدیره شرکت درسا دارو، مهندس رضوی نماینده استارتاپ کافه بازار و هلدینگ هزاردستان، مهندس دهبیدی پور رئیس سابق پارک علم و فناوری دانشگاه شریف، دکتر پرویز کرمی، دبیر سابق ستاد توسعه فناوری‌های نرم، دکتر موحدی، معاون سابق پژوهش و فناوری‌ دانشگاه شریف و دکتر شریفخانی عضو هیئت علمی دانشگاه شریف دعوت شد تا خاطرات و تجربیات خود را در همکاری با دکتر ستاری بیان کنند.

در انتها دکتر ستاری در سخنان خود با اشاره به قانون جهش تولید بنیان گفت: قانون مترقی جهش تولید دانش بنیان می تواند راهگشای زیست بوم فناوری و نوآوری کشور طی ۱۵ تا ۲۰ سال آینده باشد و باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد.
وی افزود: همه ما پشت یک پرچم و در یک کشور زندگی می کنیم و باید از کشور با همه توان خود حمایت کنیم. امنیت و آرامش فعلی کشور را از دست ندهیم و همه همت خود را در این راه صرف کنیم.
ستاری با بیان اینکه در روزهای خاصی از تاریخ کشور هستیم. سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، سالگرد شهادت پدرم، سالگرد حادثه تلخ سقوط هواپیمای ۷۵۲ و سالگرد شهادت سردار کاظمی همه در همین روزهای اخیر اتفاق افتاده و فصل مشترک همه این اتفاقات؛ تلخی انتظار و عدم بازگشت پیکرهایی است که ما خانواده های نیروی هوایی آن را به خوبی درک می کنیم.
وی افزود: برای تحقق اقتصاد دانش بنیان و شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری تلاش های زیادی صورت گرفته و دستاوردهای قابل قبولی داشتیم. امیدوارم این راه ادامه یابد و در آینده شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.
به گفته معاون پیشین علمی و فناوری رئیس جمهوری استفاده از ظرفیت نخبگان ایرانی خارج از کشور و حفظ جریان نخبگی و استارتاپی در کشور یکی از دستاوردهایی است که باید برای نگه داشتن آن تلاش کنیم.
وی با آرزوی موفقیت برای دکتر دهقانی و تیم جدید در معاونت علمی، گفت: بستر مناسبی برای استفاده از ظرفیت های فناورانه در کشور فراهم است و نیروی انسانی و تفکر را ارزش بدانیم.
در این مراسم فیلم‌ها و مصاحبه‌هایی جهت قدردانی از فعالیت‌ها و تلاش‌های دکتر ستاری در طی 9 سال مدیریت ایشان، پخش شد.

همچنین آقای دکتر سهراب پور قائم مقام سابق بنیاد ملی نخبگان و آقای دکتر وحدت مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی در این مراسم حضور داشتند.