شرکت‌های دانش‌بنیان به ایفای نقش پررنگ در جذب نیروی متخصص پرداختند

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نشست هیئت دولت گزارشی از وضعیت ایران درخصوص مهاجرت‌های بین‌المللی براساس شاخص‌های جهانی ارایه داد.
به نقل از مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان، سورنا ستاری به بیان گزارش جمعیت ایرانیان مهاجر در جهان طبق آمار به دست آمده در سال ۲۰۲۰ پرداخت و گفت: بر اساس آخرین آمارها، این میزان ۱/۹ میلیون نفر است که این  عدد ۲/۲۹ درصد از کل جمعیت ایران را شامل می‌شود. همچنین براساس آمارهای موجود، کمترین رتبه ایرانیان در میان گروه های مهاجر در جوامع میزبان مربوط به کشور سوئد با رتبه 5 و بیش‌ترین رتبه مربوط به کشور انگلستان با رتبه ۲۹ است.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همچنین در گزارش خود وضعیت میل به مهاجرت در ایران را براساس شاخص جهانی گالوپ مورد بررسی قرار داد و گفت: براساس رتبه‌بندی کشورها در شاخص‌های سه‌گانه جریان بالقوه مهاجرت گالوپ، ایران در بین ۱۵۰ کشور جهان، در رتبه ۸۷ قرار گرفته است.
وی درباره شاخص‌های مهاجرت بر اساس معیارهای مؤسسه گالوپ بیان کرد: شاخص‌های سه‌گانه جریان بالقوه مهاجرت گالوپ، توسط این مؤسسه در سال ۲۰۱۸، میزان افزایش یا کاهش جمعیت هر کشور در صورت برداشته شدن موانع جابجایی و مهاجرت معرفی شده است. این شاخص ها نتیجه مصاحبه‌های رو در رو یا تلفنی با بیش از ۵۰۰ هزار نفر در ۱۵۰ کشور دنیاست و به دلیل تعدد کشورهای مورد بررسی، یکی از مقایسه پذیرترین شاخص‌ها در حوزه مهاجرت است.

شاخص فرار مغزها و واقعیت‌های ایران
رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به وضعیت ایران در زیرشاخص فرار مغزها گفت: بررسی وضعیت ایران در زیرشاخص فرار مغزها که یکی از زیرشاخص‌های شاخص شکنندگی سرزمینی است نشان‌دهنده فراز و فرودهای رتبه کشورمان در این زیرشاخص است. به‌طوری که بدترین رتبه فرار مغزهای ایران مربوط به سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ بوده است.
ستاری ادامه داد: ایران در سال ۲۰۱۰ در میان ۱۷۳ کشور، رتبه ۴۶ را داشته که وارد وضعیت قرمز و هشدار شده بود. در بازه ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ رتبه ایران وضعیت نسبتاً پایداری داشته و ۲۱ رتبه ارتقا یافته که در سال‌های اخیر، وضعیت  ایران در شاخص فرار مغزها به میانگین جهانی نزدیک‌تر شده است.

کشورهای مقصد و رتبه ایران در مهاجرفرستی
بخش دیگری از گزارش معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری به وضعیت جمعیت دانشجویان بین‌المللی و مقایسه وضعیت کشورهای دانشجومحور در جهان اختصاص داشت. ستاری با مقایسه ۲۰ کشور اصلی دانشجو محور در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بر اساس این آمارها، بیان کرد که طبق آخرین آمار موجود ۲۰۲۱ ایران در سال ۲۰۱۹ رتبه هفدهم را در بین این کشورها به خود اختصاص داده است.
وی افزود: همچنین در رده‌بندی ۱۱۶ کشور جهان از منظر سهم دانشجویان خروجی از کل جمعیت دانشجویان داخل کشور در سال ۲۰۱۹، ایران در جایگاه ۹۹ ام قرار دارد.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به مهم‌ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان افزود: کشورهای آمریکا، ترکیه، آلمان، کانادا، ایتالیا، استرالیا، مجارستان، روسیه، فرانسه و بریتانیا، ۱۰ مقصد اصلی دانشجویان ایرانی در سال ۲۰۱۹ بوده‌اند که در این میان، تعداد دانشجویان ایرانی حاضر در کشورهای کانادا، ترکیه، آلمان و مجارستان با روند افزایشی و در کشورهای هند، استرالیا، انگلستان و فرانسه با روند کاهشی همراه بوده است.