پارک علم و فناوری شریف گوش شنوای کارآفرینان است

نشست هم‌اندیشی سرپرست دانشگاه صنعتی شریف  با هدف بررسی مشکلات و دغدغه‌های واحدهای فناور و پیشنهادات آنها در جهت بهبود خدمات پارک دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی پارک علم و فناوری شریف، امروز 20 آبان‌ماه «دکتر رسول جلیلی، سرپرست دانشگاه صنعتی شریف» در نشست هم‌اندیشی با واحدهای نوآور با تاکید بر اهمیت فناوری، اظهار کرد: به دنبال تاسیس معاونت فناوری در دانشگاه شریف هستیم و فعلا در شورای برنامه‌ریزی راهبردی دانشگاه طرح شده است اما باید نظرات استادان و دانشجویان در آن گنجانده شود‌.
دکتر جلیلی در ادامه با تاکید بر لزوم تخصیص منابع مختلف به حوزه فناوری در دانشگاه، اظهار کرد: ظرفیت‌های متعددی در دانشگاه برای این امر وجود دارد که در حال بررسی آنها و تبادل نظر با پارک علم و فناوری هستیم تا برنامه منسجمی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تبیین کنیم.
«مجید دهبیدی‌پور، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف» نیز در نشست هم‌اندیشی سرپرست دانشگاه صنعتی شریف با واحد‌های فناور با بیان اینکه پارک علم و فناوری شریف موفق به ایجاد ناحیه نوآوری در تهران شده است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ شـرکت و استارت‌آپ، ۱۶ شــتاب‌دهنده، ۸ صندوق و شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر و ۱۰ مرکز نوآوری، ۵ مجتمع فناوری، ۲هاب نوآوری و ۱۰ مجموعه تامین‌کننده خدمات در فضای ۲۵۰هکتاری پیرامون دانشگاه شریف مستقر هستند که به اشتغال ۳ هزار نفر منجر شده است. این واحدها در حوزه‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار، هوش مصنوعی، سلامت، حمل‌ونقل شهری و… فعالیت می‌کنند.
وی در ادامه بر چالش‌های موجود درباره فعالیت واحدهای فناور پارک علم و فناوری تاکید کرد و گفت: خدمات سخت و نرم پارک زیبنده شریف نیست. متاسفانه رشد منابع در اختیار پارک به میزان رشد فناوران نبود و در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر از حداکثر ظرفیت‌ها استفاده نشده است.

رئیس پارک علم و فناوری شریف پایین بودن ضریب نفوذ برنامه‌های کارآفرینی در دانشگاه را یکی از مسائل مدنظر دانست و افزود: سرانه آموزش کارآفرینی در دانشگاه‌های دنیا به ازای هردانشجو، ۱۰ نفر-ساعت در سال اعلام شده در حالی که این شاخص در دانشگاه شریف با دو ساعت انجام می‌شود‌.

وی در پایان با بیان اینکه پارک علم و فناوری در تامین زیرساخت منابع مالی و حمایت قانونی ظرفیت‌های بالقوه زیادی دارد، گفت: مهم‌ترین تاثیر پارک، گسترش فرهنگ کارآفرینی بین دانشگاهیان به‌عنوان یک ارزش و شنیدن صدای کارآفرینان دانست.
در ادامه واحدهای فناور در این نشست چالش‌ها و دغدغه‌هایی مانند تامین منابع مالی، حمایت‌های قانونی، بروز چالش‌های حقوقی و… را بیان کردند.