«دفتر شما» بستری برای کاهش هزینه‌های واحدهای فناور پارک علم و فناوری شریف

هزینه‌های سرسام‌آور راه‌اندازی یک کسب‌وکار از دغدغه‌های همیشگی مؤسسان و کارآفرینان نوپا است. شرکت دفتر شما در این زمینه توانسته هزینه راه‌اندازی و مدیریت تماس‌ها را برای هزاران کسب‌وکار ایرانی کاهش دهد.
روابط عمومی پارک علم و فناوری شریف در مصاحبه با «حسام مناهجی، مدیر بازاریابی دفتر شما» خدمات و سرویس‌های این استارتاپ ایرانی را برشمرد. او همچنین معتقد است همکاری با پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف از جمله عوامل موفقیت شرکت «دفتر شما» است.
مدیر بازاریابی دفتر شما با اشاره کوتاهی به راه‌اندازی این استارتاپ گفت: ما یک شرکت دانش‌بنیان هستیم که از سال 92 فعالیت‌هایمان را شروع کردیم و در 8 سال گذشته به طور مستمر خدمات دفتر کار مجازی ارائه کردیم. دفتر کار مجازی یک اصطلاحی است که در دنیا رایج است و ما هم برای اولین بار توانستیم به صورت دانش‌بنیان در ایران این خدمات را ارائه کنیم.

وی با اشاره به این که مجموعه فعالیت‌ها و اقداماتی که عمومی در حوزه ارتباطات و مدیریت تماس‌ها انجام می‌شود را می‌توانیم به طور مجازی برای کسب‌وکارهای مختلف انجام دهیم، گفت: خیلی از کسب‌وکارها در ایران و در دنیا به دلیل هزینه بالای تجهیزات و دفتر کار، به مرحله اجرا نمی‌رسند. علاوه بر این بسیاری از کسب‌وکارها نیاز دارند در پایتخت حضور داشته باشند اما امکان این فعالیت برای آن‌ها وجود نداشت. در نتیجه برای تجمیع فعالیت آن‌ها و ارائه خدمات دفتر مجازی اقدام کردیم.
به گفته مناهجی، کار دفتر مجازی این است که به کسب‌وکارها بدون نیاز به حضور و اجاره فضای کار، خدمات دفتری ارائه می‌کند. تلفن گویا و منشی مجازی دو سرویس اصلی ما است. تلفن گویا جایگزین سانترال فیزیکی است. کسی که می‌خواهد دفتر کار داشته باشد باید خط تلفنی بگیرد و برای هر کدام از اعضای شرکت سیم‌کشی و تلفن تهیه کند. این خدمات در تلفن گویا با هزینه بسیار کمتر ارائه می‌شود. عملکرد این سرویس به گونه‌ای است که مشتری زمانی که با شماره اعلام شده تماس می‌گیرد مانند تلفن گویا به سمت کارشناس یا مدیر مرتبط هدایت می‌شود. در نتیجه مثلا وقتی یک مشتری با بخش فروش کار دارد، تلفن گویا اتوماتیک با شماره موبایلی که برای بخش فروش در نظر گرفته شده تماس می‌گیرد و بخش فروش شما می‌تواند از طریق تلفن همراه خود پاسخگو باشد. این مدل در سال‌های گذشته جایگزین خدمات حضوری و فیزیکی شد و به ویژه شیوع ویروس کرونا باعث شد بسیاری از کسب‌وکارها از این خدمات استقبال زیادی داشته باشند. این خدمات شامل 32 تماس ورودی و خروجی همزمان و دریافت و ارسال فکس می‌شود.
مدیر بازاریابی دفتر شما در ادامه به تشریح دومین خدمات این شرکت پرداخت و گفت: دومین سرویس ما منشی مجازی است. در این سرویس یک فرد حقیقی تماس‌های شما را پاسخ می‌دهد. در این سرویس هم مانند سرویس قبل، شماره ثابت تهران ارائه می‌شود و وقتی مشتریان شما تماس می‌گیرند به جای تلفن گویا یک فرد واقعی جواب می‌دهد. برای ارائه این خدمات نیاز است دستورالعمل‌ها از طرف کارفرما به منشی ما داده شود. در این حالت منشی می‌تواند تماس‌ها را مدیریت کند. مجموع این دو سرویس باعث شد در سال‌های گذشته ما به حدود ده هزار مشترک برسیم. عمده مشتریان ما کسب‌وکارهای کوچک، فروش اینترنتی و کسب‌وکارهای خانگی است.
وی با توجه به اهمیت پارک علم و فناوری شریف گفت: از طریق شتابدهنده پارک علم و فناوری شریف توانستیم مشتریان خودمان را افزایش دهیم و از این منظر کمک‌های بسیاری به ما شد. این همکاری‌ها می‌تواند گسترده‌تر شود و ما هم می‌توانیم به سمت فعالیت‌های بیشتری حرکت کنیم. به دلیل این که مخاطب‌های ما کسب‌وکارهای کوچک و استارت‌آپی هستند می‌توانیم خدمات تخصصی بیشتری ارائه کنیم.
مناهجی در پایان به چشم‌انداز کسب‌وکار دفتر شما پرداخت و توضیح داد: برنامه‌ ما این است که تمام آنچه یک کسب‌وکار برای دورکاری و مدیریت تماس‌ها نیاز دارد را بتوانیم فراهم کنیم. امیدواریم بتوانیم به یک مرکز تماس بین‌المللی تبدیل شویم و می‌توانیم پاسخگوی تماس‌های خارجی هم باشیم. مطمئنا این مزیت ما خواهد بود که با حداقل قیمت و کیفیت بالا بتوانیم این خدمات را ارائه کنیم.