شرکت خلاق چیست؟

شرکت‌ خلاق، یک مفهوم جدید و مهم در حوزه کسب‌وکارهای نوین و نظام حقوقی ایران است که در سال ۱۳۹۶ توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف «توسعه زیست بوم فناوری و کارآفرینی در کشور و اشتغال‌زایی برای جوانان و حمایت‌های مادی و حقوقی» طی سند «آیین‌نامه اجرایی برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق» معرفی و مقرراتش تدوین شد.
مطابق این آیین‌نامه شرکت خلاق به شرکت‌ها و موسسات خصوصی نوآوری اطلاق می‌شود که یا در صنایع خلاق و فرهنگی مشغول بوده و یا الگوهای نوین کسب‌وکار را در ارائه محصولات و خدمات خود به کار گرفته باشند.
شرکت خلاق، شرکتی است که جوهره رشد آنها یعنی خلاقیت و نوآوری، برای ارائه محصولات و خدمات جدید و مدل‌های نوین کسب‌وکار در سطح بازار هدف است، رشد و توسعه محصولات و خدمات آنها بر خلاف شرکت‌های دانش‌بنیان محصولاتی مبتنی بر فناوری پیشرفته نیست.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این شرکت‌ها را در سه حوزه «توسعه بازار محصولات و خدمات، تسهیل فضای کسب‌وکار و پشتیبانی مالی و جذب سرمایه» حمایت می‌نماید. حمایتی که نزدیک و هم‌تراز با قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود که از آن جمله می‌توان به معافیت مالیاتی اشاره کرد.
در  همین راستا مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف جهت حمایت هرچه بیشتر از واحدهای فناور مستقر، به عنوان مبدا معرفی شرکت‌های خلاق، افتخار دارد 8 شرکت خلاق مستقر در مرکز رشد شریف را معرفی نماید.