ایجاد ایده‌های خلاق در دل پارک علم و فناوری شریف

شرکت بیناپرداز یکتا از سال ۱۳۹۸ با هدف توسعه و ارائه بیشتر محصول پس از پذیرش و مستقر شدن در مرکز رشد پارک علم و فناوری شریف فعالیت خود را آغاز کرد.
به گزارش روابط‌عمومی پارک علم و فناوری شریف «مقداد شکیبا، مدیرعامل شرکت بیناپرداز یکتا» درباره فعالیت این شرکت گفت: تیم ما از سال‌ها قبل همکاری خود را با ساخت نرم‌افزارهای سفارشی آغاز کرد. با این حال، برای توسعه و ارائه بیشتر و بهتر محصولات به مشتریان و کارفرمایان در سال ۹۸ تصمیم به ثبت شرکت گرفتیم. پیش از آن با حمایت پارک علم و فناوری شریف در مرکز رشد مستقر شدیم و توانستیم دو محصول را ارائه دهیم.
مهندس شکیبا با بیان اینکه مشتریان اصلی ما دانشگاه‌ها، پارک‎‌ها، مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها هستند، اضافه کرد: یکی از محصولات ما با نام تجاری «بینا پی» یک سامانه درگاه پرداخت اینترنتی سازمانی است که از سال ۹۰ در دانشگاه شریف پیاده‌سازی شده و تا امروز پشتیبانی و توسعه آن برعهده این شرکت است. این محصول به صورت نسخه‌‎ای به فروش می‎‌رسد که روی سرور مجازی مشتری نصب می‌شود.
وی ادامه داد: از آنجا که هر فعالیتی در دانشگاه از جمله‌ امور رفاهی، خوابگاه دانشجویان، برگزاری رویدادها و همایش‌‎ها و حتی دوره‎‌های آموزشی و… نیازمند پرداخت هزینه است، باید درگاهی متمرکز و جامع وجود داشته باشد تا بتوان با کمک آن گزارش‌‎گیری، کنترل و نظارت دقیق و به‌موقع اعمال کرد.
مدیرعامل شرکت بیناپرداز یکتا همچنین درباره محصول دوم این شرکت توضیح داد: این محصول سامانه‌‎ای کاربردی و مناسب برای رزرو سالن‎‌ها و اتاق‎‌های همایش است که با نام تجاری «تایمرا» شناخته شده است. این محصول از سال ۹۳ در مجتمع خدمات فناوری شریف در حال بهره‌‎برداری است. این سامانه به صورت پلتفرم ارائه می‎‌شود و مشتریان با مراجعه به سایت تایمرا می‌‎توانند ثبت‌‌نام کنند.
وی افزود: با توجه به نیاز پارک علم و فناوری شریف به نرم‌افزاری برای استفاده واحدهای مستقر در پارک از اتاق‌های جلسات مجتمع، ما نرم‌افزاری تعبیه کردیم که هر واحد بتواند به صورت آنلاین برای رزرو و پرداخت هزینه به‌راحتی اقدام کند. نه‌تنها پارک علم و فناوری شریف، بلکه پارک علم و فناوری امیرکبیر و مجتمع فناوری الزهرا هم در حال استفاده از این پلتفرم هستند.

مقداد شکیبا با اشاره به این موضوع که نزدیک بودن به پارک علم و فناوری شریف کمک بزرگی به پیشرفت‌شان کرده است، اضافه کرد: این محصول از طرح تا اجرا کاملا داخلی بوده و نمونه خارجی از آن سراغ ندارد. سامانه‌های تحت وب به‌راحتی قابل ارتقا هستند و قابلیت شخصی‌سازی برای مشتریان مختلف را دارند.

در ادامه، مدیرعامل شرکت بیناپرداز یکتا درباره چالش‌های پیش روی این شرکت ادامه داد: چالش اصلی ما پیدا کردن مشتریان و دانشگاه‎‌های بیشتر است که بتوانیم با درآمد حاصل از ارائه خدمات به آنها کسب‌و‌کار خودمان را توسعه دهیم. خوشبختانه این مهم با کمک و همیاری پارک علم و فناوری شریف تا حدودی انجام شده اما چالش مهم بعدی ما نیروی انسانی فنی و متخصص است. متاسفانه با توجه به مقوله مهاجرت نیروی انسانی نخبه و همچنین تمایل آنها به کار کردن با شرکت‌های مطرح‌ و با درآمد بالاتر، این مسیر برای ما ناهموار شده است.
‌شکیبا اظهار کرد: در سال ۹۸ ما ابتدای راه قرار داشتیم. برای ادامه فعالیت‌مان نیازمند فضایی مناسب بودیم که پارک علم و فناوری شریف این فرصت را در اختیار ما قرار داد. همچنین با برگزاری دوره‌های آموزشی و مشاوره کمک شایانی به توسعه شرکت‌مان کرد.
وی در پایان افزود: از نظر جذب مشتری نیز مستقر بودن در پارک علم و فناوری شریف، همواره اعتباری در مقابل اعتماد مشتری برای ما به همراه داشته است.