بازدید رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از ناحیه نوآوری شریف

روز شنبه 4 تیرماه سال 1401، جناب آقای دکتر حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاون قوه قضاییه از ناحیه نوآوری شریف بازدید کردند.
به گزارش پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف،در این بازدید جناب آقا دکتر بابایی، با حضور در ایستگاه نوآوری شریف، کارخانه نوآوری بایوتکس و برج فناوری طرشت از نزدیک با فعالیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این واحدها آشنا شدند.
در این بازدید، آقای دکتر بابایی به همراه هیئت همراه از استارت‌آپ استودیوی تنظیم‌یار، شرکت عرش (عمید رایانه شریف) در ایستگاه نوآوری شریف و شرکت‌های فعال حوزه سلامت و فضای آزمایشگاهی کارخانه نوآوری بایوتکس بازدید کردند.

در ادامه برنامه یک نشست اختصاصی با هدف حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تسهیل امور ثبتی مربوط به این نوع از شرکت‌ها برگزار شد.

در ابتدای این نشست که در برج فناوری طرشت برگزار شد مهندس مجید دهبیدی‌پور رئیس پارک علم و فناوری شریف ضمن معرفی ظرفیت‌های موجود در ناحیه نوآوری شریف در حوزه فناوری و کارآفرینی بیان کرد: امروزه موضع فناوری جزء ماموریت‌های دانشگاه است و دانشگاه صنعتی شریف با گسترش ناحیه نوآوری شریف درتلاش برای تحقق این ماموریت بزرگ قدم برداشته است. در حال حاضر حدود 600 شرکت دانش‌بنیان در ناحیه نوآوری شریف مستقر هستند و بیش از 3000 نیروی دانشی در این شرکت‌ها به فعالیت می‌پردازند.
مهندس دهبیدی‌پور در ادامه در ارتباط با فعالیت‌های سازمان ثبت به دو موضوع مهم اشاره کردند:
موضوع استفاده از فناری‌های دانش‌بنیان در سازمان ثبت اسناد بسیار حائز اهمیت است مجموعه‌های فناورانه می‌توانند کمک‌کننده فعالیت در سازمان بشوند.
موضوع بعدی دسترسی به API ها است در سازمان ثبت اسناد و املاک داده‌های بسار ارزشمندی وجود دارد که با در اختیار گذاشتن این داده‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان کسب و کارهای زیادی در حوزه دانش‌بنیان می‌تواند شکل بگیرد.

در ادامه جناب آقای دکتر حسن بابایی با تاکید بر نقش حمایتی قوه قضاییه و سازمان اسناد و املاک برای شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد: یکی از مکانسیم‌های کمک تحول و پیشرفت در جامعه استفاده از فناوری‌های نوین و دانش نو است. قوه قضایه و سازمان ثبت اسناد باید نقش حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشند مثلا فرآیند ثبث شرکت تسهیل شود. همچنین ما در جلسه راهبردی شورای شرکت‌های دانش‌بنیان نیز به موضوعات و مسائل مهم پرداخته می‌شود.
در انتها دکتر بابایی با اشاره به بهره‌برداری از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان افزودند:قوه قضایه و ثبت اسناد می‌توانند استفاده خوبی از فناوری‌های نوین و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشند تا همکاری خوبی در این زمینه شکل بگیرد.

در انتهای نشست مقرر شد هفته آینده جلسه شورای راهبردی سازمان ثبت اسناد و املاک با حضور واحدهای فناور عضو پارک علم و فناوری شریف و در محل سازمان ثبت برگزار گردد تا مدیران واحدها ظرفیت‌های فناورانه و تقاضاهای خود را طرح نمایند.