ارتقا کیفیت و کمیت تولید به کمک پارک علم و فناوری شریف

مدیر نوآوری مجتمع صنعتی مس سرچشمه با اشاره همکاری این مجموعه با پارک علم و فناوری شریف گفت: ماشین آلات معدنی و حوزه اکتشاف از جمله زمینه‌هایی است که می‌توان با پارک علم و فناوری شریف همکاری کرد.

سید محمدرضا جندقی کرمانی‌پور، مدیر امور نوآوری مجتمع مس سرچشمه در گفت و گو اختصاصی با روابط عمومی پارک علم و فناوری شریف اظهار کرد: بیش از ۴۰ سال است که مجتمع مس سرچشمه فعال است و شرکت کار خود را انجام می‌دهد، اما هر سال شاهد تغییراتی با سرعت نور در تکنولوژی و فناوری هستیم که شاید در صنایع داخل ایران از این پیشرفت‌ها عقب مانده باشیم. بنابراین هرچند تولید ادامه دارد اما کیفیت و هزینه آن نیز مهم است.

وی با بیان اینکه هزینه‌ها باید به حداقل کاهش و بهره‌وری افزایش پیدا کند، تصریح کرد: ماشین آلات معدنی ‌و حوزه اکتشاف از جمله مواردی است که می‌توان در این زمینه‌ها با پارک علم و فناوری شریف همکاری کرد. برای مثال در حال حاضر دستگاه‌های حفر بیش از ۱۰۰۰ متر را بررسی نمی‌کند، اما ما به ۲۰۰۰ متر هم نیاز داریم که هزینه زیادی برای آنها تامین کردیم‌. همچنین در روش‌های استخراج زیرزمینی و روباز، روش‌های جدیدی ایجاد شده است.

جندقی کرمانی پور همچنین گفت که این مجتمع به دستگاه‌هایی نیاز دارد که در صورت قطع برق در پی پارگی کابل‌های خاص آن، دستگاه‌ها را متوقف کند.

وی با بیان اینکه حضور متخصصان معدن از دانشگاه‌های مطرح کشور می‌توانید ایده‌ها و راهکارهای جدید به همراه داشته باشد، گفت: شرکت مس شرکت قدری است که می تواند هزینه تکنولوژی‌های جدید در حوزه الکترونیک، مکانیک، معدن و انرژی‌های پاک را بپردازد.

مدیر امور نوآوری مجتمع مس سرچشمه همچنین با اشاره به لزوم حضور دانشگاه در کنار صنعت و شناسایی نیازها و عارضه‌ها، گفت: همیشه لازم نیست تکنولوژی جدیدی به صنعت آورده شود بلکه گاهی می‌توان فقط ایرادات را مرتفع کرد تا هزینه‌ها کاهش یابد و کیفیت و کمیت ارتقا پیدا کند.