بومی‌سازی صفر تا صد‌ طراحی و تولید پهپاد

شرکت آویا یک شتاب‌دهنده تخصصی در حوزه فناوری‌های صنعت هوایی است که با بهره‌گیری شبکه‌ای از فعالان، خبرگان علمی و‌ متخصصان کشور و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آغاز به فعالیت کرده است.
به گزارش روابط‌عمومی پارک علم و فناوری شریف «اعظم مطهری‌نسب، مدیر شتاب‌دهنده آویا» درباره فعالیت این مجموعه گفت: این شرکت از اوایل سال ۹۹ کار خود را در صنعت هوایی با استقرار در ایستگاه نوآوری شریف آغاز کرده است و درحال‌حاضر یک استارت‌آپ راه‌اندازی شده که در حوزه پهپاد فعالیت می‎‌‌کند و تا ۸۰ درصد نیروهای این مجموعه از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف هستند.
او ادامه داد: محصول در دست تولید توسط این مجموعه قابل استفاده در صنایع نظامی، حوزه دیده‌بانی و گشت‌زنی، امداد‌رسانی و حتی صنایع نفت و گاز خواهد بود. سعی شرکت بر این بوده تا محصولی که ارائه می‌کنیم طوری طراحی شود که در حوزه‌های مختلف قابل بهره‌برداری باشد.
مطهری‌نسب درباره درصد بومی‌سازی این محصول گفت: صفر تا صد طراحی و تولید از قبیل بدنه، پیشرانش، اتوپایلوت کاملا بومی بوده و تنها قطعات استاندارد که صرفه تولید در داخل را ندارد از خارج از کشور تامین و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مدیر شرکت آویا اضافه کرد: با توجه به اینکه ایده ما یک ایده تازه‌ است متاسفانه چالش اصلی، نبودن اطلاعات کافی درباره صنعت هوایی کشور است. ما اشراف کامل و مشخصی از وضعیت کنونی در این زمینه نداریم. اگر دسترسی به این مهم فراهم شود، می‌توانیم به توسعه بهتر و گسترده‌تر محصولات فکر کنیم. نبودن اطلاعات کافی به‌‌ویژه در صنایع نظامی مسیر بررسی وضعیت بازار برای محصولات آینده این مجموعه را دشوار می‌کند.
وی همچنین با اشاره به کمک‌های پارک علم و فناوری شریف در این راستا افزود: استقرار شرکت در ناحیه نوآوری شریف کمک بسیار بزرگی به این مجموعه کرد. همجواری با سایر فعالان در ایستگاه نوآوری شریف و تعامل با شرکت‌های دیگر که در همین زمینه فعالیت می‌کردند بسیار موثر واقع شد. هماهنگی برنامه‌هایی همچون بازدید سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از ناحیه نوآوری شریف خود باعث دیده شدن بیشتر استارت‌آپ‌هایی همچون ما شد.
به گفته مطهری‌نسب، مستقر شدن در این ناحیه فرصت این را فراهم کرد که بتوانیم محصول شرکت را بهتر از قبل ارائه دهیم. قطعا اگر در فضایی خارج از این محدوده قرار می‌گرفتیم دسترسی به این شرایط بسیار دشوارتر می‌شد.