طراحی ماسک هوشمند برای تصفیه هوا از کرونا

مدیرعامل شرکت آرسین تابش نگاران فناور از تولید ماسک هوشمند با محفظه مخصوص برای تصفیه هوا از ویروس کرونا خبر داد‌.‌
«حمیدرضا نصیری، مدیرعامل شرکت آرسین تابش نگاران فناور» در گفت‌وگو با روابط‌عمومی پارک علم و فناوری شریف با اشاره به فعالیت این شرکت در حوزه الکترواپتیک، اظهار کرد: اولین محصول این شرکت ونتیلاتور بود که چون در حوزه تخصصی شرکت نبود، تصمیم به تولید محصول دیگری در حوزه سلامت و کرونا برای پیشگیری از بیماری گرفتیم.
وی از طراحی ماسکی برای تصفیه هوا خبر داد و گفت: داخل ماسک محفظه مخصوصی وجود دارد که در آن نور ‌َ UV وجود دارد. این محفظه هم تنفس فرد و هم هوای بیرون را تصفیه می‌کند. از طرف دیگر، با توجه به خطرناک بودن اشعه فرابنفش برای پوست  محفظه به گونه‌ای ساخته شده که هیچ تشعشعی نداشته باشد.
به گفته مدیرعامل شرکت آرسین تابش نگاران فناور، ویژگی دیگر ماسک هوشمند این است که سنسورهای نصب‌شده روی آن رطوبت، دمای بدن و تعداد تنفس را محاسبه می‌کند و با اتصال به نرم‌افزاری روی موبایل و همچنین سنسورهایی که در موبایل نصب شده، در مجموع شرایط بدنی فرد را می‌سنجد.
وی افزود: همچنین با توجه به مشکلاتی که ماسک هنگام صحبت کردن ایجاد می‌کند، در ماسک‌های هوشمند اسپیکر‌هایی نصب شده تا هنگام صحبت، صدای فرد از آنها پخش شود.
نصیری با بیان اینکه طراحی ماسک با در نظر گرفتن شرایط تولید انبوه و امکان فروش در خارج از کشور انجام شده، گفت: مبنای طراحی این بوده که قیمت ماسک معقول و منطقی و کمتر از ۲۰ دلار تمام شود. در دنیا ماسک‌های مشابه وجود دارد که با ویژگی‌های خیلی کمتر، ۱۵۰ دلار و بهترین آنها تا ۵۰۰ دلار فروخته می‌شود. وی در پایان درباره نقش پارک علم و فناوری شریف در فعالیت‌های این شرکت گفت: پارک علم و فناوری شریف حمایت‌های مختلفی دارد، از جمله از پروژه ماسک هوشمند حمایت مالی کرده و رضایت خوبی داریم. در زمینه انتخاب شرکت‌ها برای استقرار در مرکز رشد نیز پیشنهاد ما این است که شرکت‌ها را محدودتر و حمایت‌ها را تخصصی‌تر کنند تا بهره‌وری مجموعه افزایش یابد.