مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۸۲ تأسیس شد. این مرکز ضمن تأمین فضای استقرار و دفتر کار در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف برای شرکت‌های نوپای برخاسته از دانشگاه شریف، با ارائه خدمات متنوع آموزشی، مشاوره ای، تبلیغاتی، بازاریابی و شبکه‌سازی به رشد کسب‌وکارهای نوپا کمک می‌­کند تا فرآیند تجاری‌سازی محصولات تسهیل شده و مخاطرات و هزینه‌ها کاهش یابد.

تا کنون ۳۳۰ واحد فناور از خدمات مرکز رشد بهره‌مند شده‌اند و در حال حاضر بیش از ۶۴ شرکت نوپا در مرکز رشد و سایت‌های تخصصی آن مستقر هستند. مجموع فضاهای مرکز رشد در سال ۱۳۹۸ بیش از ۵۰۰۰ مترمربع است که شامل ۹ ساختمان و سه خوشه تخصصی است. بیش از ۴۰ شرکت مستقر در مرکز رشد دانش‌بنیان یا خلاق هستند.

  • در سال ۱۳۹۳ طی تفاهم نامه‌ای با پژوهشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف بیش از۳۰۰ متر مربع فضا جهت استقرار شرکت‌های تخصصی در حوزه آب و انرژی در اختیار مرکز رشد قرار گرفت که اکنون ۹ شرکت فعال در این فضا مستقر هستند.
  • در سال ۱۳۹۷ طی تفاهم نامه‌ای با شهرداری تهران یکی از ساختمان‌های منطقه ۹ با زیربنای ۹۷۰ مترمربع جهت راه‌اندازی مرکز فناوری‌های هوشمند شهری در اختیار مرکز رشد قرار گرفت که در ۳۱ اردیبهشت ۹۸ افتتاح شد و هم‌اکنون میزبان ۹ شرکت نوپا و ۱۵ تیم استارتاپی است.
  • در خرداد ۹۸ تفاهم نامه‌ای بین پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف و همراه اول امضا گردید که یکی از ساختمان‌های مرکز رشد به زیربنای ۵۰۰ مترمربع برای راه‌اندازی مرکز نوآوری همراه اول و استقرار شرکت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در اختیار این شرکت قرار گرفت که در مرداد ۹۹ افتتاح می‌­شود.