با گذر زمان و فراگیر شدن موضوع کارآفرینی در دهه‌‌های اخیر، کسب‌وکار‌های بسیاری در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته‌اند. تا جایی که صدها شرکت توسط دانش‌آموختگان جوان، نخبه و با پشتکار این دانشگاه ایجاد شده و ارزش‌آفرینی و اشتغال‌زایی بسیاری به همراه داشته است.
با تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۵، مهم‌ترین برنامه‌ی این مجموعه هویت‌بخشی و توسعه زیست‌بوم شکل گرفته در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف، تحت عنوان «ناحیه نوآوری شریف» قرار داده شد که موجب شتاب‌بخشی به روند شکل‌گیری و رشد کمی و کیفی شرکت‌های نوآور در این ناحیه شده است. ناحیه نوآوری شریف به مساحت ۲۵۰ هکتار در میان خیابان آزادی و سه بزرگراه شهید جناح، شیخ فضل الله نوری و یادگار امام واقع شده است و هم‌اکنون بیش از ۵۰۰ شـرکت، ۱۳ شــتابدهنده، ۶ صندوق و شرکت سرمایه‌گذاری، ۸ مرکز نوآوری و ۲ فضای کار اشتراکی در آن مستقر هستند.
با هدف توسعه راهبردی این ناحیه، مطالعه‌ی جامعی بر ۲۱ ناحیه نوآوری در سطح جهان انجام شده که بر اساس آن اقدامات توسعه‌ای لازم و نقش بازیگران مختلف ناحیه نوآوری شریف مشخص گردیده است. یکی از مهمترین راهبردها، توسعه‌ی ناحیه نوآوری شریف با محوریت بخش خصوصی و بدون مشارکت مستقیم نهاد‌های دولتی است. بر همین مبنا، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در نظر دارد با ایفای نقش تسهیلگری خود و ایجاد تعاملی سازنده بین بدنه‌ علمی دانشگاه صنعتی شریف، بازیگران زیست‌بوم نوآوری و بخش خصوصی توانمند، زمینه را برای بروز استعدادها و شایستگی‌های دانشگاهیان، نخبگان و کارآفرینان در ناحیه نوآوری شریف فراهم نماید و یک الگوی ملی را در زمینه‌ توسعه‌ پایدار و ارزش‌آفرینی ارائه دهد.

۰
شرکت‌های فناور
۰
مردم ساکن در ناحیه
۰
وضعیت اشتغال

ناحیه نوآوری شریف، یک زیست‌بوم نوآوری مبتنی بر یک مکان جعفرافیایی است. زیست‌بوم نوآوری به مجموعه‌ای از بازیگران اطلاق می‌شود که در مسیر شکل‌گیری کسب‌وکارها (از لحظه خلق ایده جدید تا ایجاد و رشد کسب‌وکار) دخیل هستند و برای «خلق ارزش مشترک» متناسب با مأموریت، توانمندی یا شایستگی محوری خود به ایفای نقش می‌پردازند.
امروزه زیست‌بوم ناحیه نوآوری شریف شاهد حضور انواع بازیگران یک زیست‌بوم نوآوری بوده است که اکثریت آنها توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شوند. نقش‌های منحصر به فرد هر یک از بازیگران و هم‌افزایی و روابط متقابل میان آنها موجب ایجاد فضایی پویا و مستعد برای شکوفایی کسب‌وکارهای نوآور در این منطقه شده است.

بازیگران ناحیه نوآوری شریف

Asset 7
فضای کارگاهی و آزمایشگاهی
  • مجموعه‌های نیمه صنعتی با قابلیت ارائه منابع و خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی به کارآفرینان و فناوران جهت تولید محصولات مرتبط و نمونه‌سازی سریع.
  • سه مجموعه کارگاهی و آزمایشگاهی برای ارائه خدمات سخت افزاری به کارآفرینان و شرکت های دانش بنیان در حال ساخت است.
Asset 12
شتابدهنده و مرکز رشد

نام شرکت فناوری شرکت متن معرفی شماره تماس سایت
داریکمشاور مالی و سرمایه گذاریشرکت داریک نوین سرزمین پارس با نام تجاری داریک نوین به عنوان یک مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری در آبان ماه سال ۱۳۸۸ و در ادامه فعالیتهای تحقیقاتی و مشاوره گروه مالی شریف آغاز به کار نمود و طی سالهای اخیر با استفاده از توانمندی‌های نخبگان دانشگاه صنعتی شریف و سایر دانشگاه‌های کشور و همچنین همکاری با شبکه گسترده‌ای از فعالان مالی و اجرایی کشور اقدامات مختلفی در زمینه انجام طرح‌های تحقیات مالی، خدمات تسهیلگری و جذب سرمایه‌گذار، خدمات مشاوره تامین مالی و مشاوره کارآفرینی و توسعه کسب و کار به اجرا رسانده است.۰۲۱-۶۶۰۸۶۱۱۸daricnovin.ir
صندوق سرمایه گذاری بهمنسرمایه گذاری و صدور ضمانت نامهشروع ناب به توسعه‌دهندگان فناوری‌های نو که اغلب دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اساتید و تازه فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند کمک می‌کند با کسب مهارت‌های کارآفرینانه، مدل نهایی کسب و کار خود را بیابند و با شناخت بخش اصلی مشتریانشان و طی آموزش‌های نظری و عملی از طریق شرکت در کارگاه، برگزاری مصاحبه، کار فنی، مشورت و مذاکره، شانس خود را برای تبدیل شدن از یک تیم فناور به یک کسب و کار موفق بیازمایند.۰۲۱-۶۶۰۹۱۲۶۶bahmancapital.com