از آنجا که مأموریت ذاتی یک پارک علم و فناوری، کمک به “نوآوری و تجاری‌سازی فناوری” است، شرکت‌ها و مؤسساتی می‌توانند از خدمات پارک استفاده کنند که در حوزه‌هایی که در چارچوب فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان که توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ارائه می‌گردد، فعال باشند.

واحد فناور متقاضی عضویت در پارک علم و فناوری شریف می‌بایست شیوه‌نامه انتفاع دانشگاه از شرکت‌ها و واحدهای فناور پارک علم و فناوری شریف را مطالعه و قبول نماید

روند پذیرش در پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف

با توجه به شرایط عمومی مخاطبین، پنج دسته‌بندی وجود دارد:

واحدهای فناور دوره پیش‌رشد (تیم‌های استارتاپی)

واحدهای فناور دوره پیش رشد، تیم‌های استارتاپی حداقل دو نفره هستند، که دارای هویت مستقل از شتاب‌دهنده شریف بوده و با توجه به برنامه ارائه شده توسط بنیانگذاران تیم، در زمینه‌های تخصصی اعم از نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در جهت تثبیت ایده و تیم کاری، توسعه محصول و تجاری کردن آن فعالیت می‌نمایند. این تیم‌ها از دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان تشکیل شده‌اند.

تیم‌های استارتاپی که متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف باشند، در الویت پذیرش هستند.

دوره شتاب‌دهی، دوره‌ای حداکثر9 ماهه است که طی آن تیم‌های استارتاپی مستقر، ضمن بهره‌مندی از خدمات شتاب‌دهنده(فضای استقرار، زیرساخت‌های توسعه محصول، تخصیص بذرمایه، آموزش و مشاوره، تسهیل‌گری برای جذب سرمایه و …)، محصول اولیه خود را توسعه می‌دهند و به حد معینی از شاخص‌های کلیدی عملکرد خود برای ورود به مرکز رشد یا ارائه به سرمایه‌گذار نزدیک شده و پس از پایان این زمان، از شتاب‌دهنده خارج می‌شوند.

پذیرش واحدهای فناور دوره پیش رشد، بر اساس «آیین نامه جامع پذیرش پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف» انجام می‌شود. بدین منظور استارتاپ‌های متقاضی می‌توانند از طریق لینک زیر درخواست خود را جهت پذیرش در دوره پیش رشد ثبت کنند.

واحدهای فناور دوره رشد (شرکت‌های نوپا)

واحد فناور دوره رشد، گروه کاری حقوقی در قالب شرکت یا مؤسسه است که از زمان تأسیس آن بیش از پنج سال نگذشته باشد، با ایده محوری معین برای تجاری سازی محصول (کالا/خدمت) مشخص مرتبط با آن ایده فعالیت می‌نماید.

ویژگی شرکت‌های نوپای واجد شرایط پذیرش:

  1. داشتن محصول دانشی: محصول دانشی این شرکت‌ها باید حداقل به مرحله نمونه آزمایشی رسیده باشد و یا در آستانه ارائه نمونه آزمایشی باشد.
  2. برنامه تأمین مالی: این شرکت‌ها می‌بایست برای تأمین منابع مالی لازم جهت تجاری‌سازی محصول خود، راهکارهای مشخص و قابل قبول داشته باشند.
  3. برنامه بازار: جهت فروش محصول باید تحقیقات اولیه در رابطه با جامعه مشتریان را انجام داده باشند و برنامه مشخصی به منظور توسعه گروه‌های مشتری داشته باشند.
  4. تیم: این شرکت‌ها باید دارای تیمی توانمند، متشکل از افراد با تخصص‌های مورد نیاز برای توسعه کسب‌و‌کار باشند.

شرکت های نوپا که متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف باشند، در الویت پذیرش هستند.

پذیرش واحدهای فناور دوره رشد، بر اساس «آیین نامه جامع پذیرش پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف» انجام می‌شود. بدین منظور شرکت‌های متقاضی می‌توانند از طریق لینک زیر درخواست خود را جهت پذیرش در دوره رشد ثبت کنند.

به علت تکمیل ظرفیت استقرار در مرکز رشدتا اطلاع ثانوی امکان ثبت‌نام وجود ندارد

واحدهای فناور دوره پسارشد(شرکت‌های رشدیافته)

شرکت‌های رشدیافته‌، شرکت‌هایی هستند که مرحله راه‌اندازی کسب‌و‌کار و دوره رشد را پشت سر گذاشته، به بلوغ رسیده و به پایداری نسبی دست یافته‌اند.

این شرکت‌ها دارای مشخصات زیر هستند:

  • برخورداری از اعتبار مالی و حقوقی مناسب (گردش مالی، میزان فروش، تراز سود و زیان، وضعیت شفاف مالیاتی و بیمه­ای و …)
  • دارای تیم مناسب و دارای شرایط مطلوب نیروی انسانی دانشی (کمی و کیفی)
  • دارای فعالیت فناورانه در چارچوب فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهور
  • حضور موثر در بازار و صنعت
  • دارای برنامه کاری و چشم‌انداز مناسب
  • استقرار هسته اصلی شرکت در ناحیه نوآوری شریف

پذیرش واحدهای فناور پسا رشد، بر اساس «آیین نامه جامع پذیرش پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف» انجام می‌شود. بدین منظور شرکت‌های متقاضی می‌توانند از طریق لینک زیر درخواست خود را جهت پذیرش در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ثبت کنند.

دفاتر نوآوری صنایع

در این دفاتر کارشناسانی از بخش تحقیق و توسعه یا فناوری و نوآوری صنایع مختلف مستقر می­شوند تا ضمن رصد کردن فعالیت‌ها و عملکرد شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در پارک و هم‌چنین ظرفیت‌های دانشگاه صنعتی شریف، در راستای زنجیره ارزش خود از این قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها استفاده نمایند.

حضور این بخش‌ها علاوه بر تاثیر بر رشد و پایداری واحدهای فناور، موجب خواهد شد تا زمینه لازم برای بازار‌محور شدن ایده‌های واحدهای فناور و تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه و بهره‌گیری از استعدادهای دانشجویان فراهم شود. دفاتری که به نمایندگی از صنایع در پارک پذیرش می­شوند، باید از حجم قابل قبولی از فعالیت‌های تحقیق و توسعه و حمایت از جریان نوآوری و فناوری در زیست بوم نوآوری و فناوری دانشگاه باشند. صنایعی که این دفاتر نوآوری و فناوری را در پارک ایجاد می‌کنند باید دارای توان مالی بالا، بازار بزرگ و ظرفیت جذب فناوری و نوآوری باشند.
هسته اصلی دفاتر نوآوری و فناوری می بایست در ناحیه نوآوری شریف مستقر شود.
پذیرش دفاتر فناوری و نوآوری صنایع، بر اساس «آیین نامه جامع پذیرش پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف» انجام می‌شود.
بدین منظور شرکت‌های متقاضی می‌توانند از طریق لینک زیر درخواست خود را جهت پذیرش در در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ثبت کنند.

تامین‌کنندگان خدمت

با توجه به ماده 1-1 اساسنامه پارک، تأمین‌کنندگان خدمات از نهادهایی هستند که در فراهم کردن زمینه رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری مؤثرند. منظور از این نهادها، شرکت‌ها یا مؤسساتی هستند که خدمات و فعالیت‌های آن‌ها می‌تواند مرتفع کننده نیازهای گوناگون واحدهای فناور و زمینه‌ساز رشد و توسعه آن‌ها باشد. این خدمات اعم از خدمات تجاری‌سازی، سرمایه‌گذاری، شتاب‌دهی، حقوقی، تأمین مالی، راهبری و مربی‌گری، رفاهی و … می‌باشد.

هسته اصلی شرکت‌های تامین کننده خدمات می بایست در ناحیه نوآوری شریف مستقر شود. پذیرش شرکت‌های تامین‌کننده خدمات، بر اساس «آیین نامه جامع پذیرش پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف» انجام می‌شود. بدین منظور شرکت‌های متقاضی می‌توانند می‌توانند از طریق لینک زیر درخواست خود را جهت پذیرش در در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ثبت کنند.

سوالات متداول

برای اطلاع از شرایط پذیرش با به صفحه پذیرش مراجعه و شرایط پذیرش پارک را مطالعه بفرمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 65013213 داخلی 102 تماس بگیرید.

در مرحله پیش رشد، پارک علم و فناوری شریف صرفاً تیم‌هایی را پذیرش می‌کند که هنوز ماهیت حقوقی ثبت‌شده به صورت شرکت را ندارند.

در مرحله رشد و پسارشد، شرکت‌هایی پذیرش می شوند که ماهیت حقوقی ثبت شده و رسمی داشته باشند

خیر، پارک علم و فناوری شریف پذیر غیر حضوری ندارد و آدرس رسمی شرکت حتما باید در محدوده ناحیه نوآوری شریف باشد. برای آشنایی بیشتر با ناحیه نوآوری شریف به این لینک مراجعه بفرمایید.

مراحل پذیرش در پارک علم و فناوری شریف به شرح زیر است:

ارائه درخواست و بارگذاری مدارک اولیه توسط واحد فناور متقاضی

غربالگری درخواست‌های پذیرش و بررسی اولیه معیارهای پذیرش پارک توسط واحد پذیرش

دریافت مدارک تکمیلی از واحد فناور متقاضی

برگزاری جلسه دفاع با حضور واحد فناور متقاضی و بررسی نهایی معیارهای پذیرش پارک توسط کمیته پذیرش

تخصیص فضا و استقرار

 این فرآیند در بازه زمانی 3 الی 5  هفته‌ای انجام می‌شود.  

خیر، برای پذیرش در پارک حتما باید دارای تیم یا شرکت ثبت شده باشید.