نحوه عضویت در پارک

متقاضیان عضویت در پارک علم و فناوری شریف، باتوجه به نوع فعالیت خود و دوره رشد کسب‌وکار می‌توانند به صورت یکی از پنج حالت ذیل برای پذیرش در پارک اقدام نمایند. 

منظور از تیم‌های کارآفرینی دانشجویی، تیم‌های دانشجویی علاقه‌مند به راه‌اندازی استارتاپ و توسعه کسب‌و‌کار هستند. برای دریافت حمایت‌های درنظر گرفته شده، تیم باید دارای یک ایده محوری و متشکل از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف باشد. این دسته از مخاطبان در شتابدهنده مستقر و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند. پذیرش تیم‌های کارآفرینی دانشجویی بر اساس اساسنامه، آیین‌نامه‌ها و ضوابط مربوط به شتابدهنده انجام خواهد شد. اطلاعات بیشتر در این خصوص را می‌توانید از وبسایت شتاب‌دهنده شریف دریافت کنید.

وبسایت شتابدهنده شریف

این دسته از مخاطبان، شرکت‌های نوپایی هستند که توسط اعضای خانواده شریف (اعضای هیئت علمی، فارغ‌التحصیلان، دانشجویان و یا ترکیبی از آنها) تشکیل شده‌اند و برای تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌های خود دارای ایده‌های تجاری مشخص هستند. پذیرش این نوع از واحدهای فناور بر اساس «آیین نامه پذیرش در مرکز رشد» انجام می‌شود. این دسته از مخاطبان در مرکز رشد مستقر و متناسب با ضوابط موجود، از خدمات مرکز رشد بهره مند می‌شوند. برای آگاهی از جزییات فرآیند پذیرش واحدهای فناور دوره رشد می‌توانید به وبسایت مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته شریف مراجعه کنید.

وبسایت مرکز رشد شریف

این دسته از مخاطبین، شرکت‌های رشد یافته‌ای هستند که مرحله راه‌اندازی کسب‌و‌کار و دوره رشد را پشت سر گذاشته، به بلوغ و پایداری نسبی رسیده‌اند. این شرکت‌ها دارای مشخصات زیر هستند:

  • محصول دانشی: محصولی که واجد سطوحی از نوآوری باشد و به یکی از روش‌های تحقیق و توسعه و توسط شرکت ایجاد یا کسب شده است.
  • فروش محصول دانشی: شرکت از طریق فروش محصول دانشی خود به درآمدزایی مناسب و پایدار رسیده باشد. درآمدی که شرکت را از نقطه سر به سر گذرانده و به سودآوری رسانده باشد.
  • ساختار سازمانی: ساختار شرکت باید به بلوغ رسیده و منابع انسانی مناسب و لازم را داشته باشد.

پذیرش شرکت‌های رشد یافته بر اساس «آیین نامه پذیرش شرکت‌های رشد یافته پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف» انجام می‌شود. بدین منظور شرکت‌‌های رشدیافته متقاضی می‌توانند فایل فرم درخواست عضویت را از لینک زیر دریافت و سپس فایل تکمیل شده را به آدرس ایمیل techpark@sharif.ir ارسال نمایند. پس از بررسی اولیه و دارا بودن شرایط لازم و وجود ظرفیت استقرار، از نماینده شرکت دعوت می‌شود تا برنامه‌های خود را در حضور اعضای کمیته پذیرش پارک، ارائه نماید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص و آشنایی با شرکت‌های پسارشدی مستقر در پارک، می‌توانید صفحه شرکت‌های رشدیافته را مطالعه کنید.

معرفی شرکت‌های رشدیافته مستقر در پارک

فرم درخواست عضویت شرکت‌های رشدیافته

با توجه به ماده ۱-۱ اساسنامه پارک، تأمین‌کنندگان خدمات از نهادهایی هستند که در فراهم کردن زمینه رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری مؤثرند. منظور از این نهادها، شرکت‌ها یا مؤسساتی هستند که خدمات و فعالیت‌های آن‌ها می‌تواند مرتفع کننده نیازهای گوناگون واحدهای فناور و زمینه‌ساز رشد و توسعه آن‌ها باشد. این خدمات اعم از خدمات تجاری‌سازی، حقوقی، تأمین مالی، راهبری، مربی‌گری، رفاهی و … می‌باشد. با توجه به ماهیت و نوع فعالیت تأمین‌کنندگان خدمات، پذیرش این واحدها متناسب با نیاز پارک در ارتباط با تأمین خدمات و با تصویب کمیته پذیرش انجام خواهد شد. بدین منظور تأمین‌کنندگان خدمات متقاضی می‌توانند فایل فرم درخواست عضویت را از لینک زیر دریافت و سپس فایل تکمیل شده را به آدرس ایمیل techpark@sharif.ir ارسال نمایند. پس‌از بررسی اولیه و‌دارا بودن شرایط لازم، از نماینده واحد دعوت می‌شود تا برنامه‌های خود ‌را در حضور اعضای کمیته پذیرش پارک، ارائه نماید. دریافت فرم درخواست عضویت تامین‌کنندگان خدمات
در این دفاتر کارشناسانی از بخش تحقیق‌ و توسعه یا فناوری و نوآوری صنایع مختلف مستقر می شوند تا با رصد کردن فعالیت‌ها و عملکرد واحدهای فناور پارک و ارزیابی توانمندی‌های آنها، بتوانند در راستای زنجیره ارزش خود از قابلیت‌های این واحدها استفاده نمایند. حضور این بخش‌ها علاوه بر تاثیر بر رشد و پایداری واحدهای فناور، موجب خواهد شد تا زمینه لازم برای بازار‌محور شدن ایده‌های واحدهای فناور فراهم شود. دفاتری که به نمایندگی از صنایع در پارک مستقر می‌شوند، باید از حجم قابل قبولی از فعالیت‌‌های تحقیق‌‌‌ و‌ توسعه‌، نوآوری و فناوری در زمینه فعالیت‌های واحدهای فناور عضو پارک برخوردار باشند. همچنین صنایعی که این دفاتر نوآوری و فناوری را در پارک ایجاد می‌کنند باید دارای توان مالی بالا، بازار بزرگ و ظرفیت جذب فناوری و نوآوری باشند. پذیرش این مراکز بر اساس آیین‌نامه تاسیس دفاتر نوآوری و فناوری صنایع انجام می‌شود. آیین‌نامه تاسیس دفاتر نوآوری و فناوری صنایع فرم پذیرش دفتر نوآوری

رسالت پارک‌های علم و فناوری، کمک به توسعه کسب‌وکارها از طریق نوآوری و تجاری‌سازی فناوری است. شرکت‌های فعال در حوزه‌های زیر پس از اطمینان از دارا بودن شرایط عمومی پذیرش می‌توانند اقدام به تکمیل فرم‌های مربوطه نمایند.

  • فناوری­‌های نوین و صنایع فناوری‌های پیشرفته (High-Tech)
  • تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌ها و دستاوردهای فناورانه
  • ایجاد و توسعه کسب‌و‌کارهای فناورانه و نوپا
  • خدمات تجاری‌سازی و پشتیبانی جهت رشد و توسعه واحدهای فناور

شرایط عمومی پذیرش

۱- واحد فناور متقاضی عضویت در پارک علم و فناوری شریف می‌بایست شیوه‌نامه «انتفاع دانشگاه از شرکت‌ها و واحدهای فناور پارک علم و فناوری شریف» را مطالعه و قبول نماید.

۲- واحد فناور متقاضی پذیرش عضویت در پارک علم و فناوری شریف متعهد می‌شود پیش از پذیرش، محل دفتر اصلی خود را به ناحیه نوآوری شریف انتقال دهد.