معرفی ناحیه نوآوری شریف

با گذر زمان و فراگیر شدن موضوع کارآفرینی در دهه‌‌های اخیر، کسب‌وکار‌های بسیاری در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته‌اند. تا جایی که صدها شرکت توسط دانش‌آموختگان جوان، نخبه و با پشتکار این دانشگاه ایجاد شده و ارزش‌آفرینی و اشتغال‌زایی بسیاری به همراه داشته است.
با تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال ۹۵، مهم‌ترین برنامه‌ی این مجموعه هویت‌بخشی و توسعه زیست‌بوم شکل گرفته در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف، تحت عنوان «ناحیه نوآوری شریف» قرار داده شد که موجب شتاب‌بخشی به روند شکل‌گیری و رشد کمی و کیفی شرکت‌های نوآور در این ناحیه شده است. ناحیه نوآوری شریف به مساحت ۲۵۰ هکتار در میان خیابان آزادی و سه بزرگراه شهید جناج، شیخ فضل لله نوری و یادگار امام واقع شده است و هم‌اکنون بیش از ۵۰۰ شـرکت، ۷ شــتابدهنده، ۵ صندوق و شرکت سرمایه‌گذاری، ۳ مرکز نوآوری و ۲ فضای کار اشتراکی در آن مستقر هستند.
با هدف توسعه راهبردی این ناحیه، مطالعه‌ی جامعی بر ۲۱ ناحیه نوآوری در سطح جهان انجام شده که بر اساس آن اقدامات توسعه‌ای لازم و نقش بازیگران مختلف ناحیه نوآوری شریف مشخص گردیده است. یکی از مهمترین راهبردها، توسعه‌ی ناحیه نوآوری شریف با محوریت بخش خصوصی و بدون مشارکت مستقیم نهاد‌های دولتی است. بر همین مبنا، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در نظر دارد با ایفای نقش تسهیلگری خود و ایجاد تعاملی سازنده بین بدنه‌ علمی دانشگاه صنعتی شریف، بازیگران زیست‌بوم نوآوری و بخش خصوصی توانمند، زمینه را برای بروز استعدادها و شایستگی‌های دانشگاهیان، نخبگان و کارآفرینان در ناحیه نوآوری شریف فراهم نماید و یک الگوی ملی را در زمینه‌ توسعه‌ پایدار و ارزش‌آفرینی ارائه دهد.

0
شرکت‌های فناور
0
مردم ساکن در ناحیه
0
وضعیت اشتغال

ناحیه نوآوری شریف، یک زیست‌بوم نوآوری مبتنی بر یک مکان جعفرافیایی است. زیست‌بوم نوآوری به مجموعه‌ای از بازیگران اطلاق می‌شود که در مسیر شکل‌گیری کسب‌وکارها (از لحظه خلق ایده جدید تا ایجاد و رشد کسب‌وکار) دخیل هستند و برای «خلق ارزش مشترک» متناسب با مأموریت، توانمندی یا شایستگی محوری خود به ایفای نقش می‌پردازند.
امروزه زیست‌بوم ناحیه نوآوری شریف شاهد حضور انواع بازیگران یک زیست‌بوم نوآوری بوده است که اکثریت آنها توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شوند. نقش‌های منحصر به فرد هر یک از بازیگران و هم‌افزایی و روابط متقابل میان آنها موجب ایجاد فضایی پویا و مستعد برای شکوفایی کسب‌وکارهای نوآور در این منطقه شده است.

بازیگران ناحیه نوآوری شریف

دانشگاه صنعتی شریف

- پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف
- پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات شریف
- پژوهشکده فضایی ایران
- پژوهشکده شهید رجایی

فضای کار اشتراکی

- باشگاه کارآفرینی تیوان
- باشگاه کسب و کار دانش بنیان (باکس)

هاب نوآوری

- ایستگاه نوآوری شریف - کارخانه نوآوری بایوتکس

مجتمع فناوری

- برج فناوری طرشت
- برج فناوری پیک آسا
- پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف (مجتمع‌های فناوری 1، 2 و 3)

مرکز نوآوری

- مرکز نوآوری بانک رفاه
- مرکز نوآوری فناوری‌های هوشمند شهری
- مرکز نوآوری آما

تامین کنندگان خدمات

شتابدهنده و مرکز رشد

- شتابدهنده شریف
- شتابدهنده راه روشن
- شتابدهنده پرسیس ژن
- شتابدهنده بنتک

سرمایه گذاران خطرپذیر

- صندوق پژوهش و فناوری شریف
- شرکت سرمایه‌گذاری مهد عطار
- شرکت سرمایه‌گذاری بهمن
- صندوق پژوهش و فناوری کریمه
- صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تجهیزات پزشکی

شتابدهنده و مرکز رشد

- شتابدهنده شریف
- شتابدهنده راه روشن
- شتابدهنده پرسیس ژن
- شتابدهنده بنتک

سرمایه گذاران خطرپذیر

- بیش از 500 شرکت و استارتاپ