پذیرش و استقرار

 

 شرایط عمومی مخاطبین پارک

 

از آنجا که مأموریت ذاتی یک پارک علم و فناوری، کمک به "نوآوری و تجاری‌سازی فناوری" است، شرکت‌ها و مؤسساتی می‌توانند از خدمات پارک استفاده کنند که در حوزه‌های زیر فعال باشند:

فناوری­های نوین و صنایع "های-تِک"

• تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌ها و دستاوردهای فناورانه

• ایجاد و توسعه کسب‌و‌کارهای فناورانه و نوپا

• خدمات تجاری‌سازی و پشتیبانی جهت رشد و توسعه واحدهای فناور

 

با توجه به شرایط عمومی مخاطبین، آنها را می‌توان به پنج دسته زیر دسته‌بندی کرد:

  1-هسته‌های کارآفرینی دانشجویی (استارتاپ‌ها)

   2-واحدهای فناور دوره پیش رشد و رشد

   3-شرکت‌های رشدیافته

   4-دفاتر نوآوری و فناوری صنایع

   5-تأمین کنندگان خدمات

 

 

 

تعریف و نحوه پذیرش این مخاطبین در ادامه تشریح شده است.

 

1) هسته‌های کارآفرینی دانشجویی (استارتاپ‌ها)

 

 ▄ تعریف:

تیم‌های دانشجویی علاقه‌مند به راه‌اندازی استارتاپ و توسعه کسب‌و‌کار.

 ▄ ویژگی:

ترکیب این تیم‌ها باید متشکل از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف باشد و از یک ایده محوری برخوردار باشند.

 این دسته از مخاطبین در شتابدهنده مستقر و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند. پذیرش هسته‌های کارآفرینی دانشجویی بر اساس اساسنامه، آیین‌نامه‌ها وضوابط مربوط به شتابدهنده انجام خواهد شد.

برای آگاهی از جزییات فرآیند پذیرش استارتاپ ها به لینک مقابل مراجعه بفرمایید:                        http://setak.sharif.ir

 

2) واحدهای فناور دوره پیش‌رشد و رشد

 

  شرکت‌ها: شرکت‌های نوپایی که توسط اعضای خانواده شریف (اعضای هیئت علمی، فارغ‌التحصیلان، دانشجویان و یا ترکیبی از آنها) تشکیل شده‌اند و برای تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌های خود دارای ایده‌های تجاری مشخص هستند.

  تعریف:

   هسته‌های پیش رشد: تیم‌هایی متشکل از فارغ‌التحصیلانِ دانشگاهی یا اعضای هیئت علمی که برای تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌های خود دارای ایده‌های تجاری مشخص و در پی راه‌اندازی کسب‌و‌کار خود و تأسیس شرکت هستند.

  شرکت‌ها: شرکت‌های نوپایی که توسط اعضای خانواده شریف (اعضای هیئت علمی، فارغ‌التحصیلان، دانشجویان و یا ترکیبی از آنها) تشکیل شده‌اند و برای تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌های خود دارای ایده‌های تجاری مشخص هستند.  

    ویژگی‌:

     داشتن محصول دانشی: محصول دانشی این هسته‌ها و شرکت‌ها باید حداقل به مرحله نمونه آزمایشی رسیده باشد و یا در آستانه ارائه نمونه آزمایشی باشد.

   برنامه تأمین مالی: این هسته‌ها و شرکت‌ها می‌بایست برای تأمین منابع مالی لازم جهت تجاری‌سازی محصول خود، راهکارهای مشخص و قابل قبول داشته باشند.

    برنامه بازار: جهت فروش محصول باید تحقیقات اولیه در رابطه با جامعه مشتریان را انجام داده باشند و برنامه مشخصی به منظور توسعه گروه‌های مشتری داشته باشند.

     تیم: این هسته‌ها و شرکت‌ها باید دارای تیمی توانمند، متشکل از افراد با تخصص‌های مورد نیاز برای توسعه کسب‌و‌کار باشند.

  پذیرش این نوع از واحدهای فناور بر اساس "آیین نامه پذیرش در مرکز رشد" انجام می¬شود. این دسته از مخاطبین در مرکز رشد مستقر و متناسب با ضوابط موجود، از خدمات مرکز رشد بهره مند می‌شوند.

برای آگاهی از جزییات فرآیند پذیرش واحدهای فناور دوره پیش‌رشد و رشد به لینک مقابل مراجعه بفرمایید:          http://sati.sharif.ir

 

3) شرکت‌های رشدیافته

 

 تعریف:

شرکت‌های رشد یافته‌ای هستند که مرحله راه‌اندازی کسب‌و‌کار و دوره رشد را پشت سر گذاشته، به بلوغ رسیده و به پایداری نسبی دست یافته‌اند.

 ویژگی‌:

این شرکت‌ها دارای مشخصات زیر هستند:

      داشتن محصول دانشی: محصولی که واجد سطوحی از نوآوری باشد و به یکی از روش‌های تحقیق و توسعه و توسط شرکت ایجاد یا کسب شده است.

    فروش محصول دانشی: شرکت از طریق فروش محصول دانشی خود به درآمدزایی مناسب و پایدار رسیده باشد. درآمدی که شرکت را از نقطه سر به سر گذرانده و به سودآوری رسانده باشد.

      ساختار سازمانی: ساختار شرکت باید به بلوغ رسیده و منابع انسانی مناسب و لازم را داشته باشد. 

▄  پذیرش شرکت‌های رشد یافته بر اساس "آیین نامه پذیرش شرکت‌های رشد یافته پارک" انجام می‌شود.

بدین منظور شرکت‌ های رشد یافته متقاضی می‌توانند فایل فرم درخواست عضویت را از  اینجا دریافت و سپس فایل تکمیل شده را به آدرس ایمیل techpark@sharif.ir ارسال نمایند. پس از بررسی اولیه و دارا بودن شرایط لازم، از نماینده شرکت دعوت می‌شود تا برنامه‌های خود را در حضور اعضای کمیته پذیرش پارک، ارائه نماید.

 

4) دفاتر نوآوری و فناوری صنایع

 

  تعریف:

در این دفاتر کارشناسانی از بخش تحقیق و توسعه یا فناوری و نوآوری صنایع مختلف مستقر می شوند تا ضمن رصد کردن فعالیت‌ها و عملکرد شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در پارک و ارزیابی توانمندی­های آنها، در راستای زنجیره ارزش خود از قابلیت­های این شرکت‌ها استفاده نمایند. حضور این بخش‌ها علاوه بر تاثیر بر رشد و پایداری واحدهای فناور، موجب خواهد شد تا زمینه لازم برای بازار‌محور شدن ایده‌های واحدهای فناور فراهم شود.

  ویژگی:

دفاتری که به نمایندگی از صنایع در پارک مستقر می‌شوند، باید از حجم قابل قبولی از فعالیت‌‌های تحقیق‌‌‌و‌توسعه‌و نوآوری و فناوری در زمینه فعالیت‌های شرکت‌ها و واحدهای عضو در پارک برخوردار باشند. صنایعی که این دفاتر نوآوری و فناوری را در پارک ایجاد می‌کنند باید دارای توان مالی بالا، بازار بزرگ و ظرفیت جذب فناوری و نوآوری باشند.

  پذیرش این مراکز بر اساس "آیین‌نامه تاسیس دفاتر نوآوری و فناوری صنایع" انجام می­شود.

 

5) تأمین‌کنندگان خدمات

 

 تعریف:

با توجه به ماده 1-1 اساسنامه پارک، تأمین‌کنندگان خدمات از نهادهایی هستند که در فراهم کردن زمینه رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری مؤثرند. منظور از این نهادها، شرکت‌ها یا مؤسساتی هستند که خدمات و فعالیت‌های آن‌ها می‌تواند مرتفع کننده نیازهای گوناگون واحدهای فناور و زمینه‌ساز رشد و توسعه آن‌ها باشد. این خدمات اعم از خدمات تجاری‌سازی، حقوقی، تأمین مالی، راهبری و مربی‌گری، رفاهی و ... می‌باشد.

  با توجه به ماهیت و نوع فعالیت تأمین‌کنندگان خدمات، پذیرش این واحدها متناسب با نیاز پارک در ارتباط با تأمین خدمات و با تصویب کمیته پذیرش انجام خواهد شد.

بدین منظور تأمین‌کنندگان خدمات متقاضی می‌توانند فایل فرم درخواست عضویت را ازاینجا دریافت و سپس فایل تکمیل شده را به آدرس ایمیل techpark@sharif.ir ارسال نمایند. پس‌از بررسی اولیه و‌دارا بودن شرایط لازم، از نماینده واحد دعوت می‌شود تا برنامه‌های خود‌را در حضور اعضای کمیته پذیرش پارک، ارائه نماید.

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus